İzmir Milli Kütüphane 1297 numarada kayıtlı şiir mecmuası (vr. 1a-60b) (İnceleme-metin-Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre sınıflandırılması)
Poetry journal registered at İzmir National Library numbered as 1297 (vr. 1a-60b) (Analysis-text-classification According to the Systematic Classification of Anthologies Project (MESTAP)).
- Tez No: 934487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SERCAN KOŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
Türk edebiyatının XIII. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar önemli bir bölümünü oluşturan klasik Türk edebiyatı, etkin olduğu altı asır boyunca pek çok malzeme üretmiş ve bu malzemelerle kendine has bir yapı oluşturmayı başarabilmiştir. Klasik Türk edebiyatı, XIX. yüzyıldan itibaren etkinliğini kaybetmesine rağmen kendine has yapısının oluşturduğu unsurlar sayesinde günümüze kadar hâlâ incelenmeye değer pek çok malzeme bırakmıştır. Bu malzemelerin en önemlilerinden birisi şüphesiz mecmualardır. Özellikle şiir mecmuaları, hem üretildiği dönemin zevk ve anlayışını yansıtması bakımından hem de Türk edebiyatı tarihinin eksikliğinin tamamlanması bakımından oldukça mühimdir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızın konusu olan İzmir Millî Kütüphanesi 1297 numarada kayıtlı olan şiir mecmuası incelenmiş ve Latin alfabesine transkripsiyonlu aktarımı verilmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde mecmualar ve şiir mecmuaları hakkında kısa bilgiler sunulmuş ve MESTAP'ın işlevinden bahsedilmiştir. Ardından gelen birinci bölümde mezkur mecmuanın içerik, biçim ve edebî özellikleri; ikinci bölümde metnin yapılan diğer akademik çalışmalarla mukayeseli transkripsiyon metni; üçüncü bölümde ise mecmuanın MESTAP'a göre tasnif ve tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature, which constitutes an important part of Turkish literature from the XIIIth century to the XIXth century, has produced many materials during the VI century in which it was active and has managed to create a unique structure with these materials. Although classical Turkish literature has lost its effectiveness since the XIXth century, it has still left a lot of material worth analyzing until today thanks to the elements formed by its unique structure. One of the most important of these materials is undoubtedly journals. Especially poetry journals are very important both in terms of reflecting the taste and understanding of the period in which they were produced and in terms of completing the deficiency in the history of Turkish literature. For this purpose, in the introduction part of our study, brief information about journals and poetry journals is given and the function of MESTAP is mentioned. Then, in the first part, the content, form and literary features of the aforementioned journal; in the second part, the transcription text of the text in comparison with other academic studies; and in the third part, the classification and facsimile edition of the journal according to MESTAP.