İzmir Millî Kütüphanesi 2027 no'lu Mecmua-i Şuğul'ün incelenmesi
An examination on the manuscript book Mecmua-i Shugul in İzmir National Library numbered 2027
- Tez No: 366453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. RECEP USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma ile İzmir Millî Kütüphanesi 2027 No.'lu XIX. yy'da yazılmış Derviş Muhammed (Mehmed) Efendi'ye ait Mecmua-i Şuğul incelenmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde mecmua tanıtılmış, mecmuada yer alan makamlar verilmiş, mecmuada geçen müzik terimleri ve biçimleri açıklanmış, mecmuada güfteleri bulunan Ebussafa, Esad Suud, Halil Nablusî, İmam Bûsîrî, Manisalı Âsım Molla, Mustafa Bekrî, Osman Efendi, Şâdî, Şamlı Abdülganî ve Şeyh Mehmed Bekrî ve mecmuada bir adet bestesi bulunan Hopçuzade Şakir Efendi'nin hayatları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Arapça yazılmış olan mecmuada yer alan güfteler transkripsiyon alfabesi ile latin harflerine aktarılmış ve tercümeleri yapılmış, bu eserlerden notası bulunan eserler Arel-Ezgi-Uzdilek nota sistemine göre yeniden yazılmış ve bölümün sonunda alfabetik güfteler indeksi verilmiştir. Ağırlıklı olarak Şuğul formundan eserlerin yer aldığı mecmuada sırasıyla Rast, Uşşak, Segâh, Nevâ, Çargâh, Bayati, Mahur, Muhayyer, Isfahan, Evc, Ferahnâk, Saba, Bestenigâr, Hicaz, Şehnaz, Hüseyni, Acem Aşiran ve Hüzzam makamlarından 145 adet şuğul bulunmaktadır. Mecmua ayrıca Devr, İbtihâl, Medhiye, Nevbe, Salât, Selâm, Şuğul, Tesbih ve Tevhid dînî müzik biçimlerinden örnekler ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work the manuscript book in İzmir National Library registered 2027 which is belonging to Derviş Mehmed (Muhammed) Efendi and is written in 19th century Mecmua-i Şuğul is examined. This work has two chapter and its first part the manuscript book is introduced, modes in the book is listed, musical terms and forms is explained. There are also autobiographies of the tunesmithes Ebussafa, Esad Suud, Halil Nablusî, İmam Bûsîrî, Manisalı Âsım Molla, Mustafa Bekrî, Osman Efendi, Şâdî, Şamlı Abdülganî ve Şeyh Mehmed Bekrî and the composer Hopçuzade Şakir Efendi in this chapter. In the second part the lyrics in the book which is written in Arabic is translated into Latin alphabet via transcription system and is translated, the musical notes is written again in the notation system of Arel-Ezgi-Uzdilek. At the end of part there is an index of lyrics in alphabetical order. In the book which has generally shuguls there are 145 shuguls on the modes of Rast, Uşşak, Segâh, Nevâ, Çargâh, Bayati, Mahur, Muhayyer, Isfahan, Evc, Ferahnâk, Saba, Bestenigâr, Hicaz, Şehnaz, Hüseyni, Acemaşiran and Hüzzam. There also examples of religious music forms Devr, İbtihâl, Medhiye, Nevbe, Salât, Selâm, Shugul, Tesbih and Tevhid in this manuscript book.