Şark meselesi bağlamında Suriye sorunu
Syria problem in the context of eastern question
  1. Tez No: 511438
  2. Yazar: MUSTAFA SAİT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ SÜHEYL BATUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Yönetişim ve Siyaset Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olan Ortadoğu, ayni zamanda üç büyük dine de ev sahipliği yaptığından, jeolojisi bakımından sahip olduğu petrol ve doğalgaz yatakları, Akdeniz'e sahip olan kıyıları ve en önemlisi de Süveyş kanalı nedeniyle büyük güçlerin ilgi odağı olmuştur. Esas baş aktör ABD olup, Rusya ve Çin bölgedeki çıkarlarından dolayı bölgede olan ülkelere sahip olma istekleri yıllarca süre gelmiştir. İran, Suriye, Türkiye ve daha birçok Ortadoğu ülkesi bu aktörler ile sahip oldukları topraklarını korumak için tarih boyunca mücadelelerde bulunmuşlardır. ABD'nin yıllarca planladığı ancak bir türlü tam olarak sahip olamadığı toprakları 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler terör saldırılarını da bahane ederek Orta Doğu topraklarına ayak basmıştır. Soğuk Savaş, Arap Baharı ve Kürt hareketleri, baş aktörlerin yıllarca Ortadoğu'da istedikleri politikaları, istedikleri şekilde ve zamanda uyguladıkları bir platforma dönüştürmüştür. Ortadoğu topraklarında uygulanan siyaset böl ve yönet olduğundan Afganistan, Irak ve Suriye, ABD'nin siyasetlerinden bolca zarar görmektedirler. Şuanda Ortadoğu'da yaşanan olayları takip etmek zor dahi olsa, işlenen insanlık dışı suçlar ve dramlar tarihe utanç olarak yazılacaktır. ABD'nin terör örgütleri ile işbirliği yapması ve Dünya genelinde İslamofobi yaratması, birçok İslam ülkesini platformlarda zor durumda bırakmaktadır. Böylesine değerli topraklarda uygulanan planlar ile Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) uzun yıllar daha gündemde kalacağı kesindir. Bu topraklar üzerinde barışın gelmesi ve yurtlarını terk eden binlerce insanın tekrardan topraklarında hayat bulması en büyük dileğimizdir.
Özet (Çeviri)
The Middle East, which has a strategic prescription throughout history, has been becoming center of attraction from the great powers of the World since it hosts three great religion at the same time, has petrol and natural gas resoursec in its geology, the coasts with the Mediterrian Sea and the most importantly the region belongs to Suez Canal. The leading actor is USA, Russia and China have been aspiring to the countries in that region for their gain. Iran, Syria, Turkey and many countries which are located in the Middle East, throughout history, they were fighting a running battle for protecting their land. The USA which has been planing for so long to fully own the region, has landed the Middle East with the pretext of terrorist attacks on the September 11, 2001 Twin Towers. The Cold War, Arab Spring and Kurdish movements have transformed leading actors politics in the Middle East issues as they wanted to. Divide and rule policy had been used to Afghanistan, Iraq and Syria which were suffering from USA's policy. Nowadays although it is difficult to consecute, subhuman crimes and punishments will be writing in the history as a disgraceful situation. The USA cooperating with terrorist groups and the creation of Islamophobia around the World have put many Islamic countries on platforms. No doubt that, Great Middle East Project will remain on the agenda for many years. It is our gretest desire that peace will be bringing on those lands and thousands of homelands could return their lands and save their lifes.