The relationships between body movement and music in Karlheinz Stockhausen's der Kleine Harlekin
Karlheinz Stockhausen'ın der Kleine Harlekin eserindeki beden hareketi ve müzik arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 511437
  2. Yazar: DİDEM COŞKUNSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ALTINBÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, K. Stockhausen'in Der Kleine Harlekin adlı eserini yirminci yüzyıla ait önemli bir sahne kompozisyonu olarak ele alır ve eserde varolan beden hareketi ve müzik arasındaki ilişki çeşitlerini ikisi arasında varolan uyumu tanımlayıp analiz ederek araştırır. Koreografik ve teatral olarak kategorilenmiş olan bu ilişkileri ve kompozisyon bağlamında önemlerini anlamak, değerlendirmek, analiz etmek suretiyle bu tezi küçük ölçekli ya da büyük ölçekli sahne kompozisyonları tasarlamak isteyen besteciler için eğitici ve faydalı bir kaynak haline getirmeyi amaçladım. K. Stockhausen'ın bir kompozisyon aracı olarak beden hareketi kullanımı eserin ayrılmaz bir parçasıdır. Koreografi ve müzik birlikte varolurlar ve müzikal anlamı birlikte yaratırlar. Bu eser ve eserin notasyonu kendi kompozisyonlarında beden hareketi ve müziği birleştirmek isteyen besteciler için oldukça iyi bir örnek teşkil eder. Yukarıda belirttiğim üzere, eserde varolan beden hareketi ve müzik arasındaki ilişkileri analiz etmek suretiyle bu dökümanı eğitici ve etkili bir kaynak haline getirmeyi amaçladım. Tezim, Stockhausen'ın Der Kleine Harlekin adlı eserini ve bestecinin sahne kompozisyonu pratiğini anlayabilmemiz için bağlam oluşturan dört ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm giriş ve tezin amacını anlatan metinden oluşmaktadır. İkinci bölüm, sahne müziğinin tanımını ve Stockhausen'ın sahne müziği felsefesini ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Harlekin karakterinin kökenini ve Stockhausen'in beden hareketi ve teatral unsur kullanımı üzerine fikirlerini inceler. Bu bölüm aynı zamanda Der Kleine Harlekin'in genel yapısal analizini içerir. Son bölüm ise müzik ve beden hareketi arasında varolan benzeşmelerin tanımı ve analizini ve sonuç kısmını içerir. Odaklandığım benzeşme ve ilişki çeşitleri ise koreografik ve teatral olarak ikiye ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis takes the work of K. Stockhausen's Der Kleine Harlekin as an important example of scenic music from twentieth century repertoire to investigate the types of relationships between body movement and music in the piece by both defining and analyzing the correspondences between the two. By trying to understand, evaluate and analyse these relationships which have been categorized as choreographic and theatrical, and their importance in the composition; I asked the question if it is possible to approach Der Kleine Harlekin as a transmedial composition piece because Stockhausen's use of body movement as a compositional media is an integral part of the piece. His use of choreography and music stands on its own and becomes complete together. They create musical meaning together. This piece and the way it is notated is a good example for the composers who want to combine body movement and music in their compositions. Therefore, my aim is to make this document an instructional and efficient source by analysing the relationships between the two. This thesis is structured around four main chapters that together form a context for understanding Stockhausen's scenic music practice and Der Kleine Harlekin. First chapter includes an introductory text and aims of the thesis. Second chapter deals with the definition of scenic music and Stockhausen's philosophy of scenic music. In the third chapter, I present the origins of the figure of Harlequin and give a summary of Stockhausen's understanding of use of body movement and theatrical features in his own compositions. This chapter also includes an overall structural analysis of Der Kleine Harlekin. The final chapter consists of the definition and analysis of the correspondences between music and body movement in Der Kleine Harlekin and a concluding part. Types of the correspondences and relationships that I focused on are; theatrical and choreographic.