Atık yönetimi, sorunlar ve çözüm arayışları: Antakya örneği
Waste management problems and solution internships: Antakya examples
  1. Tez No: 511441
  2. Yazar: TUĞÇE GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Küresel ekonomilerde meydana gelen nüfus artışı, teknolojik gelişme, sanayileşme ve kentleşmeyle beraber, ortaya çıkan çevre sorunları giderek hız kazanmıştır. Bu değişim kentlerde de birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Bu sorunların başında atık yönetimi gelmektedir. Atık yönetimi çerçevesinde gerek kamu gerek özel gerek yerel yöneticiler açısından yönetme gerek atıkların değerlendirilmesi konusundaki rant çabaları, gerekse çevreci hareketlerin atıklar meselesine olan bakış açıları, kentlerde atıkların doğru bir şekilde yönetilmesi konusunda fikir ayrılıkları yaşanmasına neden olmaktadır. Bu tür farklı bakış açılarının bulunması beraberinde kent içerisinde ittifaklar, çelişki ve çatışmaların yanı sıra rant ilişkileri de kurulmasına zemin hazırlamaktadır. Bunlar ise kentte; kurumlar arasında iletişim, koordinasyon ve uyum sorununu doğurmuştur. Bu sebeple atıkların yönetim sürecinden kaynaklanan problemlerin çözümü ve atıkları tekrar bir kaynağa dönüştürülmesi ve çevreye verilebilecek etkilerinin en aza indirilmesi güçleşmektedir. Bu anlamda atık yönetim uygulamaları karar vericileri, bu atık türlerine yönelik uygun yönetim sistemi politikalarına yönlendirilmişlerdir. Bu yönlendirme doğrultusunda oluşan fikirsel çatışmalardan yola çıkarak, kentsel sorun ve çevre yönetimi çerçevesinde atıkların yönetim süreci çok boyutlu olarak değerlendirilerek, bu konunun Antakya yereli üzerine olan yansımalarını incelemek; Antakya'da ve Türkiye genelinde kentsel atıkların yönetim süreciyle alakalı sorunları, yapılan görüşmelerle analiz etmek asıl amacımızdır. Bu doğrultudan hareketle Antakya'da ilgili sorumlu kuruluşlar içerisinde, atık yönetim sürecini etkileyen faktörler, yapılan survey anket veri analizi yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Sonrasında yapılan görüşmelerden sorunların kaynağına ilişkin farklılaşan durumlar araştırılmış, yapılan analiz neticesinde, atık yönetimi açısından ilgili kurum ve kuruluş yetkililerinin verdiği cevaplardan doğrultusunda optimum genel sorunlar belirlenmiş, son olarak atıkların verimli ve sağlıklı bir şekilde nasıl yönetilebileceği sorusuna cevap aranmıştır. ANAHTAR KELİMELER Çevre, Çevre Sorunları, Atık, Atık Yönetimi, Katı Atık Yönetimi, Sıvı Atık Yönetimi, Gaz Atık Yönetimi
Özet (Çeviri)
With the increase in population, technological development, industrialization and urbanization that have taken place in global economies, emerging environmental problems have gained momentum. This change brought many problems in the cities as well. At the beginning of these problems is waste management. In the context of waste management, both public private and local management aspects, as well as the rant efforts to assess wastes and the perspective of the environmentalist movements towards wastes cause disagreements about the right management of waste in the cities. The existence of such different points of view, together with the alliances with in the city, lay the groundwork for the establishment of rent associations as well as contradictions and conflicts. These are the cities; communication, coordination and harmony among institutions. For this reason, it is difficult to solve the problems arising from the management process of the wastes and to convert the wastes into a source again and to minimize the effects that can be given to the environment. In this sense, waste management practices have led decision makers to appropriate management system policies for these types of wastes. To examine the reflections of this subject on the Antiochian territory by evaluating the management process of the wastes in the framework of urban problem and environmental management in a multidimensional way, starting from the ideological conflicts that arise in the direction of this direction; Our main goal is to analyze the problems related to the management process of urban waste in Antakya and in Turkey. In this direction, these factors affecting the waste management process in the responsible institutions in Antakya have been tried to be determined by survey data analysis method. As a result of the analysis, optimum general problems were identified in the light of the answers given by the relevant institutions and authorities in terms of waste management. Finally, an answer was sought to determine how to manage waste efficiently and in a healthy manner. KEY WORDS Environment, Environmental Issues, Waste, Waste Management, Solid Waste Management, Liquid Waste Management, Gas Waste Management