Muhyiddin İbn Arabi'nin yorumlarının semiyolojik değerlendirmesi
The semiological assessment of Muhyiddin İbn Arabi's interpretations التقييم السيميائي لتأويلات محيي الدين بن عربي
  1. Tez No: 511450
  2. Yazar: MALEK HASSAN MAHMOUD ABDUL QADER MALEK HASSAN MAHMOUD ABDUL QADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Religion, Eastern Linguistics and Literature, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada İslam Tasavvufu Tarihi'nin önde gelen isimlerinden Muhyiddin İbn Arabi'nin (638/1240) Semiyoloji Bilimi ışığında yorumlama metoduele alınmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede tez bir giriş ve dört bölüme ayrılmıştır. Giriş kısmında; çalışmada çözümlenmesi amaçlanan sorunsal etraflıca tanımlanmış ve kullanılan kavramsal çerçeve açıklanma çalışılmıştır. Birinci bölümde; Semiyoloji Bilimi'nin genel çerçevesi; İkinci bölümde; Muhyiddin İbn Arabi'ye göre varlık, Vahdet-i Vücud (Panteizm), ve Muhy'id-dinİbn Arabi'ye göre varlığın dereceleri; Üçüncü bölümde; Muhyiddin İbn Arabi'nin düşüncelerinde iletişim olayının unsurları; Dördüncü bölümde ise; Muhyiddin İbn Arabi'nin yorumlama tezlerinde Semiyoloji'deki yaklaşımlar karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to study the interpretive practices of the Arabic thinker Muhyiddin İbn Arabi (d. 638/1240) who is considered to be one of the most prominent figures through out the history of Sufism. Also, it aims at to tackle his philosophy and strategy of interpretation in light of its counterparts of the Semiology. This thesis consists of an introduction and foure chapters, the introduction presents the aims of the thesis, the main questions which thesis tries to answer and the methodology, the first chapter introduces a general introduction of Semiotics and how it is intertwined with interpretation, the second chapter studies the existence according to Muhyiddin İbn Arabi's inellect and it contains two sections: the unity of existence. As for the second section, it investigates the ranks of existence in Ibn 'Arabi's intellect, the third chapter studies the pillars of the connective process in Ibn Arabi's intellect and the fourth chapter studies semiotic comparisons to Ibn Arabi's interpretive ideas.