Aksaray Sultanhanı örneğinde halı ve düz dokumaların onarım, teknik ve uygulama örnekleri
Repair, technical and application examples of carpet and plain textiles in Aksaray Sultanhan
- Tez No: 511468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Aksaray Sultanhanı Örneğinde Halı ve Düz Dokumaların Onarım, Teknik ve Uygulama Örnekleri ana başlığı altında oluşturulan ve elde edilen bilgiler ışığında şekillenen tez üç ana bölümden oluşmaktadır.“Aksaray İli Sultanhanı İlçesinin ve buradaki halı-kilim onarımının tarihçesi, Halı Tamirinde Kullanılan Teknikler ve Kilim, Cicim, Zili, Sumak Dokumalarda Kullanılan Teknikler”şeklinde üç başlıkta incelenmiştir. Tez çalışmasını destekleyen; sayıları yaklaşık 20 kadar olan Sultanhanı' nda 10-18 Mart 2018 tarihleri arasında, aktif olarak faaliyet gösteren 7 adet atölyede (Karlıer Halıcılık, Sultan Saray Halı, Veis Yumuşak Halı Tamir Atölyesi, Efe Halıcılık, Şanlı Kardeşler Atölyesi, Ergin Çekim Atölyesi, Aydın Halıcılık ) saha çalışması yapılarak 33 adet tamir ustası ile sözlü görüşme yapılmıştır. Bu çalışma Aksaray ili Sultanhanı ilçesinde yapılan el dokuması halı ve düz dokumaların onarım işleri incelenmiş, bu amaçla Sultanhanı ilçesi tanıtılmış, bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan onarım işinin bu beldede nasıl başladığına dair bilgi verilmiş, tamir, onarım, restorasyon terimlerinin tanımı yapılmıştır. Ayrıca beldede uygulanan halı ve düz dokumaların onarım işlemlerinin aşamaları, kullanılan araç-gereç, hammadde tanıtılmış, teknikler hakkında bilgi verilerek fotoğraflarla desteklenmiştir. Büyük emek ve itina ile dokunan, geçmişimizi ve kültürümüzü yansıtan, günlük yaşamımızın bir parçası olan ve üretildikleri dönemlerde kullanım amacıyla yapılmış zengin renk, desen ve yapı özellikleriyle günümüze kadar ulaşabilmiş halı ve düz dokuma yaygıların her biri birer sanat eseri niteliğindedir. Sanat değeri taşıyan halı ve düz dokuma yaygıların, gelecekte de varlıklarını sürdürebilmeleri için uygun koşullar altında korunmaları ve gerekiyorsa onarılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study consist of three sections under the main title of“ Repair, Technical and Application Examples of Carpet and Plain Textiles in Aksaray Sultanhanı Case”which have been shaped in consideration of information obtained. Thestudy has been investi gatedunder three titles which are: Thehistory of thecarpet-rugrepair in the Sultanhanı District of Aksaray Province, Techniques Used in Carpet Repair and Rugs, Techniques Used in Rugs, Light Rugs, Zili, Soumak Textile. Support thesis work; 7 workshops (Karlıer Carpet, Sultansaray Carpet, Veis Yumuşak Carpet Repair Workshop, Efe Carpet Workshop, Şanlı Kardeşler Workshop, Ergin Çekim Workshop, Aydın Carpet Workshop), which is active between 10-18 March 2018 field work was done and 33 repair masters were interviewed. In this study, the repair works of hand weaving carpet sandplain weavings, which were made in Sultanahanı district of Aksaray province, were examined. For this purpose, the Sultanhanı district was introduced, then in formation about how there pair workstarted in this town which is one of the most important means of living source of there gion was given and the terms of repair and restoration havebeen defined. Inaddition, carpet and plain weavesapplied in the district of there pair process, use dequipmentan draw material sareintroduced by giving in formation about techniques and suppored by the photograps. Eachone of therugs is a work of art, which is woven with intense effort and care whic hreflectourpast and culture, is a part of our everyday life and has been used for a period of time in itsproduction, with itsrichcolor, patternand structure. Art-worthy carpe sandplain-weaving rugs need to be protected in properconditions and, if necessary, repaired in orderto be able to continue their existence in the future.