Yerel yönetimlerde çalışanların etik algısı: Aksaray örneği
Ethical perception of employees in local governments: The example of Aksaray
- Tez No: 696656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LÜTFİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda genel anlamda kamu yönetiminde meydana gelen rüşvet, çıkar çatışması, yolsuzluk, savurganlık, gerçek dışı beyan, görev ve yetkilerin kamu çıkarı dışında kullanılması gibi problemlerin yaşanması etik kuralların yerel yönetimlerde ele alınmasını mecbur kılmıştır. Bu çerçevede araştırmanın temel amacı; yerel yönetimlerde görev yapan kamu çalışanlarının etik ilkeleri nasıl algıladığının tespit edilmesidir. Bu çalışmada kamu çalışanlarının etik algılarını ölçmek için yerel yönetim birimlerinden“belediye”seçilmiştir. Araştırmanın temel problemi; vatandaşların belediyelerdeki etik dışı davranışları yüksek olarak değerlendirmesi ve belediyelere duyulan güvenin düşük çıkması belediyelerdeki kamu çalışanlarının etik algısının düşük olmasıyla bağlantılı mıdır? Araştırma nicel bir araştırmadır. Bu çerçevede veri toplama tekniği“anket”tir. Araştırma evreni, Aksaray Belediyesi ile Eskil, Ortaköy, Gülağaç, Sarıyahşi, Ağaçören, Güzelyurt, Sultanhanı ilçe Belediyelerinden oluşmaktadır. Belirli bir bölgeyi kapsadığı için“Alanlara Göre Örnekleme”yapılmıştır. Anket çalışmasına 253 çalışan katılmıştır. Aksaray ili örneğinde belediye çalışanlarının etik ilkelere ilişkin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, özellikle çıkar çatışmalarına, hediye alma yasağına ilişkin konularda etik ilkelerden farklı kanaatlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Kamu görevlilerindeki etik bilincin yükseltilebilmesi için farkındalık oluşturulması, bu kapsamda etik eğitimlerine ağırlık verilmesi yerinde olacaktır
Özet (Çeviri)
In recent years, problems such as bribery, conflict of interest, corruption, extravagance, false statements, the use of duties and powers outside the public interest in public administration have forced the ethical rules to be addressed in local governments. In this context, the main purpose of the research is to determine how the ethical principles of public employees working in local governments are perceived. In this study,“municipality”was selected from local government units to measure the ethical perceptions of public employees. The main problem of the research is; Is the high level of unethical behavior of citizens in municipalities and low confidence in municipalities linked to a low ethical perception of public employees in municipalities? Research is quantitative research. In this context, the data collection technique is“Survey”. The research universe consists of Aksaray Municipality and Eskil, Ortaköy, Gülağaç, Sarıyahşi, Ağaçören, Güzelyurt and Sultanhanı District Municipalities. Because it covers a specific region,“sampling by area”was performed. 253 employees participated in the survey study. In the case of Aksaray province, it was determined that the level of knowledge of the ethical principles of the municipal employees was inadequate and that they had different opinions than ethical principles, especially in matters related to conflicts of interest and the ban on receiving gifts. In order to raise ethical awareness in public officials, it will be necessary to raise awareness and focus on ethical training in this context.