Metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obez hastalarda tiroid volümünün değerlendirilmesi
Thyroid volume evaluation in metabolically healthy and unhealthy obese patients
  1. Tez No: 511514
  2. Yazar: MERYEM YALVAÇ KANDEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN MURAT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obezite dünya çapında giderek artan, yaşam kalitesini azaltan, özellikle Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve hipertansiyon insidansında artış gibi birçok morbidite ve mortaliteye yol açan epidemik bir hastalıktır. Obezite bulunan hastaların bir grubunun, obeziteye bağlı morbiditelerin bir kısmından korundukları ya da bu morbiditelere karşı daha dirençli oldukları gösterilmiş ve bu gruptaki hastalar“metabolik olarak sağlıklı obez bireyler”olarak isimlendirilmişlerdir. Metabolik sendromun majör komponenti olan insülin direncinin tiroidin morfolojik anormallikleri ile ilişkisi gösterilmiş olup çalışmamız; metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obez hasta grupları arasında tiroid volümü açısından fark olup olmadığını ve tiroid volümünün metabolik sendrom kriterleri ile ilişkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmamıza İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran bilinen tiroid hastalığı, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve koroner arter hastalığı olmayan toplam 116 obez kadın hasta alındı. Metabolik sendrom tanı kriterleri araş¬tırılarak, tiroid volümleri ölçüldü. Meta¬bolik olarak sağlıklı obez ve sağlıksız obez grupların tiroid volümleri karşılaştırıldı. Tiroid volümünün; karotis intima media kalınlığı, vücut kitle indeksi, bel çevresi, bel kalça oranı, sistolik ve diastolik tansiyon arteryel değerleri, lipid profili, glikolize hemoglobin, açlık kan glukozu, kreatinin, ürik asit, insülin seviyesi ve insülin direnci ile ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamıza katılan metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obezlerin oluşturduğu gruplar arasında tiroid volümleri karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı fark bulundu. Ayrıca çalışmamızda tiroid volümü ile metabolik sendrom kriter sayısı, sistolik tansiyon arteryel, diastolik tansiyon arteryel, vücut kitle indeksi, ağırlık, bel çevresi, karotis intima media kalınlığı, ürik asit, insülin, insülin direnci, LDL-kolesterol arasında anlamlı istatistiki ilişki tespit edildi. Tiroid volümü ve metabolik sendrom parametreleri arasında tespit edilen anlamlı istatistiki ilişki, artmış tiroid volümünün, obez bireylerde, metabolik sendromun göstergesi olabileceğini ve artmış kardiyovasküler risklerin belirteci olarak kullanılmaya aday olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is an epidemic disease which is ever increasing worldwide, reducing the quality of life, leads to many morbidity and mortality such as increased incidence of Type 2 diabetes, cardiovascular diseases, cancer and hypertension in particular. It has been shown that a group of patients with obesity is protected from some of the morbidities associated with obesity or is more resistant to these morbidities and the patients in this group are called“metabolically healthy obese individuals”. The association of the insulin resistance, the major component of metabolic syndrome, with the morphological abnormalities of the thyroid has been shown and our study aimed to determine if there was a difference in thyroid volume between metabolic healthy and unhealthy obese patient groups and the relation of thyroid volume with metabolic syndrome criteria. A total of 116 obese female patients without known thyroid disease, diabetes, hypertension, hyperlipidemia and coronary artery disease were referred to Internal Medicine outpatient clinics included in our study. Metabolic syndrome diagnostic criteria were investigated and thyroid volumes were measured. Thyroid volumes of metabolically healthy obese and unhealthy obese groups were compared. The relation of thyroid volume to carotid intima media thickness, body mass index, waist circumference, waist hip ratio, systolic and diastolic blood pressure arterial values, lipid profile, glycated hemoglobin, fasting blood glucose, creatinine, uric acid, insulin level and insulin resistance were evaluated. There was a statistically significant difference in the comparison of thyroid volumes among the groups of metabolically healthy and unhealthy obese patients who participated in our study. In addition, a significant statistical relationship was detected between thyroid volume and number of metabolic syndrome criteria, systolic arterial blood pressure, diastolic arterial blood pressure, body mass index, weight, waist circumference, carotid intima media thickness, uric acid, insulin level, insulin resistance and LDL cholesterol. The significant statistical relationship between the parameters of thyroid volume and metabolic syndrome parameters suggests that increased thyroid volume may be a candidate to be used as a marker of increased cardiovascular risks, and an indicative of metabolic syndrome in obese individuals.