Eğitim fakültesi ve ilahiyat fakültesi öğrencilerinin epilepsi hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels and attitudes of education and theology faculty students about epilepsy
- Tez No: 511515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda eğitim fakültesi ve ilahiyat fakültesi öğrencilerinin epilepsi hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakütesi ve İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 18 yaş ve üstünde 560 kişi alındı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı anket, Aydemir tarafından geliştirilen ve Türk toplumunda geçerlik güvenirliği yapılmış olan Epilepsi (Sara) Hastalığı Bilgi Ölçeği ve Tutum Ölçeği uygulandı. Anketler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların yaş ortalaması 20,61±2,17 (min:18-max:41) yıl olup, %82,3'ü (n=461) kadın, %17,7'si (n=99) erkekti. Çalışmamıza katılan öğrencilerin %66,1'i (n=370) eğitim fakültesi ve %33,9'u (n=190) ilahiyat fakültesinde okumakta idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the education faculty and theology faculty students' knowledge levels and attitudes towards epilepsy disease. Materials and methods: This descriptive and cross-sectional study was performed on 560 students aged 18 years old and over, who were studying at Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty and Necmettin Erbakan University Theology Faculty. A questionnaire, which questioned sociodemographic characteristics, the epilepsy knowledge level disease scale and attitude scale developed by Aydemir, which was validated for Turkish society was applied to the participants. The questionnaires were filled with a face-to-face interview technique by the researcher. Results: The mean age of the participants was 20.61±2.17 (min:18-max:41) years and 82.3% (n=461) were female, 17.7% (n=99) were male. 66.1% (n=370) of the students who participated in our study were studying in Faculty of Education and 33.9% (n=190) in the Faculty of Theology.