Hemşirelerde nepotizm algısı ve iş doyumu
Nepotism perception in nurses and job satisfaction
- Tez No: 511513
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin nepotizm algısı ve iş doyumu düzeylerinin belirlenmesi ve bazı değişkenler yönünden incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni; İstanbul'da yer alan özel bir hastanede çalışan hemşirelerden; örneklemi ise tabakalı rastgele örnekleme yönetimi ile seçilen 165 hemşireden meydana geldi. Veriler Hemşire Bilgi Formu, Nepotizm Ölçeği ve Minesota İş Doyumu ölçeği ile toplandı. Araştırma etiğinin gereği olarak örneklemi oluşturan hemşirelerden yazılı ve sözlü Bilgilendirilmiş Olur; İstanbul Medipol Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan yazılı izin; veri toplama aracı olarak ölçekleri kullanabilmek için ilgili kişilerden yazılı izin alındı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), Türkiye) programı kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, %74,5'i (n=123) kadın, yaş ortalamasının 24,73 (SS=4,56) yıl olduğu saptandı. Hemşirelerin Nepotizm Algısı Ölçeği puan ortalamalarının Terfide Kayırmacılıkta 3,74 (SS=1,66), İşlem Kayırmacılığında 3,72 (SS=1,60), İşe Alım Sürecinde Kayırmacılıkta 4,63 (SS=1,60); İş Doyumu Ölçeğinin puan ortalamalarının İçsel Doyumda 3,20 (SS=0,80), Dışsal Doyumda 3,05 (SS=0,71), Genel Doyumda 3,11 (SS=0,69) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was contucted as descriptive and in the kind of connection searching for specifying the nurses's level of nepotism perception and job satisfaction and for investigating them in terms of some variances. The population of this research consists of nurses that work at a private hospital in Istanbul and sampling of this research consists of 165 nurses chosen with stratified random sampling method. Data was collected with Nurse Information Form, Nepotism Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. Due to the research ethics, nurses consisting sampling were informed written and verbal; written permittion was taken from Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee of Istanbul Medipol University; written permittions were taken from related people for using scales as data collection devices. While interpreting the symptoms that obtained on study, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for statistical analyses. It was determined that 74,5% of nurses in this research were (n=123) females and average of age was 24,73 (SS=4,56). It was seen that score average of Nurses' Nepotism Perception Scale was 3,74 (SS=1,66) at Promotion Favoritism, 3,72 (SS=1,60) at Operation Favoritism, 4,63 (SS=1,60) at Employement Procedure Favoritism. It was also seen that score average of Job Satisfaction Scale was 3,20 (SS=0,80) at Intrinsic Satisfaction, 3,05 (SS=0,71) at Extrinsic Satisfaction, 3,11 (SS=0,69) at Common Satisfaction.