Kadınların cinsel sıkıntıları ve evlilik doyumları arasındaki ilişki
Relationship between women's sexual distress and their marital satisfaction
  1. Tez No: 511523
  2. Yazar: DİLEK ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma kadınların cinsel sıkıntıları ve evlilik doyumları arasındaki ilişkinin ve etkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmanın örneklemine, en az 18 yaşında olan, evli ve menapoza girmeyen Jinekoloji Polikliniklerine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 291 kadın alındı. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ) ve Kadın Cinsel Sıkıntı Ölçeği (KCSÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Student t-testi, One Way ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Sheffe testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Kadınların KCSÖ puan ortalaması 8.02±9.17, EDÖ puan ortalaması 50.85±8.89 bulundu. Kadınların %26.1'inde cinsel sıkıntı belirlendi. Cinsel sıkıntısı olmayan kadınların, cinsel sıkıntısı olan kadınlara göre evlilik doyum puanlarının daha yüksek olduğu ve farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.000). Kadınların KCSÖ ve EDÖ puanları arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlendi (r=-.450, p=0.000). KCSÖ puanları ile eşin yaşı (r=.118) ve evlilik süresi (r=.169) arasında pozitif yönde“zayıf”düzeyde; evlenme yaşı ile (r=-.194) negatif yönde“zayıf”düzeyde ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the relationship between women's sexual distress and marital satisfaction, and the effective factors in this regard. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was carried out with 291 women, who were at least 18 years old, married, not entered menopause and who applied to gynecology outpatient clinics and agreed to participate in the study. The study data were collected by the Personal Information Form, the Marriage Satisfaction Scale (MSS) and the Female Sexual Distress Scale (FSDS). For data analysis, descriptive statistics, student's t-test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Sheffe test and Pearson correlation coefficient were used. Results: The average FSDS score of females was 8.02±9.17, and the mean MSS score was 50.85±8.89. Sexual distress were found in 26.1% of the women. Women without sexual distress were found to have higher marital satisfaction scores than women with sexual distress and the difference was statistically significant (p=0.000). It was determined that there was a moderate correlation between negative FSDS and MSS scores in women (r = -. 450, p = 0.000). Positive correlations were found between FSDS scores and spouse age (r = .118), duration of marriage (r = .169) and marriage age (r = -. 194).