Karboksimetil selüloz esaslı polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of carboxymethyl cellulose based polymers
  1. Tez No: 511556
  2. Yazar: ELİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE KAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında polimer nanokompozit filmler sentezlenmiş, karakterizasyonu yapılmış ve ilaç salım performansları incelenmiştir. Bu amaçla karboksimetil selülozun sodyum tuzu (NaCMC); asitli ortamda, sitrik asit ve kil ile çapraz bağlı bir yapıya dönüştürülmüş, ve çözelti döküm tekniği kullanılarak polimer-kil filmleri elde edilmiştir. Hazırlanan filmlerin dayanıklılığını ve esnekliğini arttırmak amacıyla PEG1000 kullanılmıştır. Sentezler farklı kil oranlarında gerçekleştirilmiş ve ürün özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, yapıya model ilaç olarak timol eklenmiş ve filmlerin ilaç salım özellikleri de incelenmiştir. Sentezlenen ürünler FTIR, TGA ve XRD gibi analizlerle karakterize edilmiştir. Kil miktarı artışının termal stabiliteyi ve malzeme mukavemetini arttırdığı görülmüştür. Sudaki şişme davranışları incelenerek, bileşen oranlarının yapıdaki etkisi belirlenmiştir. Kil miktarı değişiminin, ürünlerin şişmesini ve timol tutma oranını belirli bir kil yüzdesine kadar arttırdığı, daha fazla kil ilavesinin ise çapraz bağlanmayı arttırması nedeniyle azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer nanocomposite films were synthesized, characterized and drug release performance was investigated. For this purpose, carboxymethyl cellulose sodium salt (NaCMC); converted into a cross-linked structure with citric acid and clay in acidic environment, and polymer-clay films were obtained using the solution casting method. PEG1000 was used to increase the durability and flexibility of the prepared films. The synthesis were carried out at different clay ratios and the product properties were examined. In addition, thymol was added as a structural model drug and the drug release properties of the films were examined. The synthesized products were characterized by analyzes such as FTIR, TGA and XRD. Increase in clay ratio has been found to increase thermal stability and material strength. By examining the swelling behavior in water, the influence of the component proportions on the structure was determined. It has been observed that the change in clay content increases the swelling and thymol retention of the products up to a certain ratio of the clay, and the excess of clay reduces because of the cross-linking.