Biyopolimer esaslı ağ yapılı polimerler: sentezi, karakterizasyonu ve gübre salımında kullanımı
Biopolymer based network polymers : Synthesi, charachterization and use in fertilizers release
- Tez No: 597234
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada biyopolimer esaslı ağ yapılı polimerler sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve gübre salımında kullanımları incelenmiştir. Bu amaçla nişasta-poli(2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit)(p(AMPS)) iç içe geçmiş ağ yapılı polimerleri, karboksimetil selüloz esaslı ağ yapılı polimerler, nişasta-karboksimetil selüloz iç içe geçmiş ağ yapılı polimerler ve karboksimetil selüloz-p(AMPS) iç içe geçmiş ağ yapılı polimerler sentezlenmiştir. Denemelerde AMPS monomeri N,N-metilenbisakrilamid ile, karboksimetilselüloz ise sitrik asit ile çapraz bağlanmıştır. Denemelerde farklı nişasta besleme oranlarının ve ilave asit varlığının ürün özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ürünler FTIR spektrofotometresi, şişme deneyleri ve fonksiyonel grup miktarı analizleri ile karakterize edilmiş, gübre yükleme ve salım çalışmalarında ise gübre tayinleri UV-VIS spektrofotometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünlere üre ticari gübresi yüklenmiş ve salım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biopolymer based network polymers were synthesized, characterized and their uses in fertilizer release were investigated. For this purpose, starch-poly(2-acrylamido-2-methyl-1 propane sulphonic acid) (p(AMPS) interpenetrating networks, carboxymethyl cellulose based network polymers , starch-carboxymethyl cellulose interpenetrating networks and AMPS-carboxymethyl cellulose interpenetrating networks were synthesized. In experiments, AMPS monomer and carboxymethyl cellulose polymer was crosslinked by using N,N-methylene bisacrylamide and citric acid, respectively. In each group experiments, the effect of starch amounts in feed compositions onto product properties was investigated. The products were caharacterized by FTIR spectrophotometry and also determination of fertilizer in loading and releasing studies was carried out by using UV/VIS spectrophotometer. Commercial urea fertilizers were loaded into products obtained and release properties were investigated.