Yüksek sıcaklıklarda çalışan katmanlı hava akış kabin sisteminin tasarımı
Design of a laminar air flow cabin system operating at high temperatures
  1. Tez No: 511586
  2. Yazar: MERVE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dokuma veya örme kumaşlardan alınan iplik numunelerinin ölçüm ve test işlemlerinde kullanılan otomatik kıvrım kontrol test cihazında yapılan testlerin standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmesi için ipliklerin hava ortamında 300 °C kabin duvarı sıcaklığıyla ısıtılması ve 80 °C sıcak su ortamında işlemlere tabi tutulması gerekmektedir. İpliklerin ısıtılması için sıcaklık şartlandırmalarının yapılabildiği ısıtma kabinleri kullanılmaktadır. Bu kabinlerde sıcaklık şartlandırmasının yapılması sırasında lif partiküllerinin uçuşmalarını engeller nitelikte katmanlı akış ve yüksek sıcaklığa sahip bir ısıtma sisteminin tasarımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde; otomatik kıvrım kontrol test cihazı için kullanılan çift cidarlı ortam şartlandırma kabininin fan hızı ve gücü, ısıtma rezistansının yerleşim şekli ve hava kanalı geometrisinin optimizasyonu sağlanmıştır. Lif uçuşmalarının engellenmesi için; cihazın kanal geometrisi, havanın hızı ve kabinin sıcaklığı göz önünde bulundurularak, Reynolds sayısının laminer akış bölgesinde kalması sağlanmıştır. Yapılan nümerik çalışmalar, SolidWorks paket programının Flow Simulation bölümünde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlar; test edilen kanal geometrisinin, akışın laminer bölgede kalmasını etkilemediğini gösterirken, fan hızının türbülansa geçişte etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to perform tests on an automatic crimp control device which operate at measurement and testing processes of yarn samples taken from woven or knitted fabrics in accordance with standards, yarns have to be firstly heated in a closed cabin until 300 °C and later processed in a hot water tank ambient at 80 °C. A heating cabin needs to provide laminar air flow at high temperatures for the purpose of preventing the fly about of fiber particles during conditioning. In this thesis; the determination of the fan speed and its power, optimum location of the heating coils, and air channel geometries for the double wall conditioning cabin which is suitable for use in an automatic crimp control testing device. In order to prevent fiber fly about; Reynolds number was maintained in the laminar flow region calculated for the rectangular cross-section cabin by taking the channel geometry of the device, velocity of air, and temperature of cabin into account. Numerical studies were performed in the Flow Simulation module of SolidWorks. Numerical results indicated that channel geometries were not significantly affecting the flow in laminar region, but the fan speed was found to have influence on turbulence transition region.