Data mining and an application in the open education system of Anadolu University
Veri madenciliği ve Anadolu Üniversitesi açıköğretim sisteminde bir uygulama
  1. Tez No: 511595
  2. Yazar: BILAL AL-RUBAIEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Veri madenciliğinde, veri kümesinde yaygın rastlanan öğelerin bulunması, özellikle işlem veri kümelerinde temel bir görevdir. Bu tez kapalı yaygın öğe setlerine odaklanmakta, yaygın görülen desenlerin sıkıştırılmış bir temsilidir. Madencilik, yoğun veri kümesi ile, tüm yaygın öğe çiftleri ve altkümeleri ürettiğinden, çok sayıda anlaşılabilir olmayan yaygın öğeler oluşturur, daha sonra kopyalamaları ve altkümeler oluşturmaktan kaçınmak için ve çalışma verileri hakkında yararlı ve sıkıştırılmış bilgi almak için, bu çalışmada kapalı yaygın öğe setleri tekniği benimsenmiştir. Bu tez çalışmasında, Anadolu Üniversitesi AÇIKÖĞRETİM Sistemi verileri ile birlikte alınan kitapların koleksiyonunu öğrenmek için, yaygın öğeleri belirlemek için önerilmiş kapalı yaygın kümelerini keşfetmeye yönelik CHARM algoritması önerilmiştir. Bu çalışmada CHARM algoritmasının seçilmesinin nedeni, destek sayım işlem sürecini kolaylaştıran dikey bir düzen kullanmasıdır, ayrıca arama alanını geçmeye yönelik yeni bir yol kullanır. Çözümler, istatistiksel bilgi işlem ve grafikler için geliştirilmiş R yazılımı ortamında uygulanmaktadır. Elde edilen sonuç kodlanmış CHARM algoritmasının verimli bir performans gösterebileceğini göstermektedir. Dahası, elde edilen sonuç, karar vericilerin kitapların paketlenmesini, çalışmanın amacına ulaşması için paketlemelerine yardımcı olmak açısından yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In Data mining, the discovery of frequent sets of items that occur together in a dataset is a fundamental task, particularly in transaction datasets. This thesis focus on closed frequent itemsets, a compressed representation of frequent patterns. Since mining all frequent itemsets generates duplicates and subsets, and with dense dataset, it gives a huge number of generated frequent itemsets which may be not understandable, then to avoid generate duplicates and subsets, and to get useful and compressed information about data under study, closed frequent itemset technique was adopted in this study. In this thesis, the CHARM algorithm to discover closed frequent itemsets is proposed to identify frequent itemsets for Anadolu University Open Education System data to find out the collection of books taken together. The reason of choosing CHARM algorithm in this study is that it employs a vertical layout which facilitates the process of computing support count, moreover, it employs a novel way to traverse the search space. The solution is implemented in R software environment for statistical computing and graphics. The result obtained shows that the encoded CHARM algorithm can get an efficient performance. Moreover, the result obtained could be useful to help decision makers to package the books in packets to achieve the aim of the study.