Kahramanmaraş yöresi Nannospalax (Rodentia:Spalacidae)'larının karyolojik ve serolojik analizleri
Karyological and serological analysis of Nannospalax (Rodentia:Spalacidae) from Kahramanmaraş province
- Tez No: 511599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ülkemizde körfareler üzerine moleküler çalışmalar fazla olmadığından kromozomal çeşitliliklerin sebep olduğu taksonomik karışıklıklar tam olarak giderilememiştir. Bu çalışma ile Kahramanmaraş yöresinde dağılış gösteren körfarelerin karyolojik ve serolojik özellikleri ortaya çıkarılarak türün taksonomisine katkı sunmak amaçlanmıştır. Elbistan, Çağlayancerit, Pazarcık, Afşin ve Göksun civarlarından 2015-2017 tarihleri arasında canlı olarak yakalanan toplam 11 N. ehrenbergi (3♂♂, 8♀♀) ve bir N. xanthadon (♂) örneği karyolojik ve serolojik olarak çalışılmıştır. Çalışma alanında ikisi N. ehrenbergi (2n=52 ve 2n=60) türüne, biride N. xhantadon (2n=60) türüne ait olmak üzere üç farklı kromozomal popülasyon tespit edilmiştir. Her üç kromozomal popülasyona ait birer örneğin (1♂♂, 2♀♀) elektroforetik analizleri yapılarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu kromozomal popülasyonların elektroforetik analizlerinde N. ehrenbergi türünün 2n=52 formunda 10, 2n=60 formunda ise 12 bant tespit edilmiştir. N. xanthadon türünde (2n=60) ise yine 12 bant tespit edilmiştir. N.ehrenbergi ve N. xanthadon (2n=60) popülasyonları kantitatif olarak benzerlik gösterirken kalitatif olarak birbirlerinden farklılıklar göstermektedir. Sonuç olarak elde edilen serolojik veriler her üç kromozomal formun birbirlerinden farklı olduğunu göstermiştir. Örneklere ait post ve iskeletler Batman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Laboratuvarında muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
There aren't more molecular studies on mole rats in our country, so their taxonomic status is not completely resolved. This study aimed to reveal the karyological and serological aspects of mole rats distributed in Kahramanmaraş province and contributed to the taxonomy of this species. A total of 11 N. ehrenbergi (3 ♂, 8 ♀ ♀) and one N. xanthadon (♂) specimens captured alive from Elbistan, Çağlayancerit, Pazarcık, Afşin and Göksun provinces between the dates of 2015-2017 were studied karyologically and serologically. There are three different chromosomal populations were identified in the region, two of them belong to N. elhrenbergi (2n = 52 and 2n = 60a) and the other belongs to N. xhantadon (2n = 60b). The blood protein samples of the chromosomal populations (1 ♂, 2 ♀ ♀) were compared with each other by electrophoretic analysis. By the conclusion of the electrophoretic analysis 10 fraction were identified from the 2n = 52 chromosomal form and 12 bands from the 2n = 60 chromosomal form of N. ehrenbergi species. And also there are 12 protein fractions identified from the species of N. xanthadon (2n=60). While N. ehrenbergi and N. xanthadon (2n=60) species showed similarities by qualitatively, differed from each other by quantitatively. By the results of the serological analyses, the three chromosomal forms were distinct from each other. The post and skeletons of the samples are deposited in Batman University, Science and Art Faculty Biology Department Research Laboratory.