Kauçuk üretiminde kullanılan iş ekipmanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of working equipment used in rubber production in terms of occupational health and safety
- Tez No: 511602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMECİT GÜLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte üretim süreçleri, daha karmaşık hale gelmiştir. Bu durum, üretimin vazgeçilmez unsuru olan insan için anlık ve uzun vadede, tehlike ve risklerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Polimer türü malzemeler, günümüz dünyasında sürekli kullanılan ve her alanda yer alan işlevsel mühendislik malzemeleridir. Bir polimer türü olan kauçuk malzemeler ile imalatta kullanılan iş ekipmanları, çalışanlar için birçok tehlike ve risk oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre; 2016 yılında gerçekleşen 286 068 iş kazasının kimya sektörü ile ilgili kısmı incelendiğinde, en çok iş kazasının 9258 iş kazası ile“kauçuk ve plastik ürünler imalatı”iş kolunda meydana geldiği görülmüştür. Bu nedenle kauçuk imalat sektöründe var olan tehlike ve riskleri ortadan kaldırmak veya en aza indirmek, meydana gelecek iş kazası ve meslek hastalıklarının sayısını azaltacaktır. Bu çalışmada, kauçuk imalat sektöründe en çok kullanılan iş ekipmanları, iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmiş, tehlike ve riskler analiz edilerek ortadan kaldırılması ve en aza indirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Tanımlanan tehlikeler ve riskler, sektörde sık kullanılan L MATRİS risk analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Böylece yapılan çalışma ile işletmelerde uygulanan risk değerlendirmesi çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the production processes have become more complicated. This situation can cause danger and higher risk for people who are indispensable element of production at the present time and long-term polymer-type materials are functional engineering elements which are consistantly used and essential part of the production in today's world. A polymer type of rubber materials which are used in the manufacturing cause many hazards and risks for employees. According to the Social Security Institution in Turkey, when the part of the 286 068 occupational accidents in 2016 related to the chemical sector was examined, it was seen that the most occupational accident occurred in the“rubber and plastic products manufacturing”business with 9258 occupational accidents. For this reason, minimizing the risks and elimination of hazards in the rubber manufacturing sector will reduce the number of occupational accidents and occupational diseases. In this study, most common work equipments which are used in rubber and manufacturing sector were examined in terms of occupational health and safety. Risk and hazards were analyzed and suggestions were given in order to remove or reduce them to minimum. The identified hazards and risks in the sector was assessed by the risk analysis method commonly used L MATRIX. Thus, it is aimed to contribute to the risk assessment studies applied in the enterprises.