Lorentz-Minkowski düzleminde konikler ve eğriler üzerine
On conics and curves in Lorentz-Minkowski plane
- Tez No: 511601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Lorentz - Minkowski düzleminde L-konikler ve L-Cassini eğrileri üzerine inceleme yapmaktır. Dört bölümden oluşan çalışmamızda birinci bölüm giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölümde çalışmamıza temel oluşturan tanımlar ve teoremlere yer verilmiştir. Ayrıca Lorentz - Minkowski düzleminde orta kümeler gösterilmiştir. Üçüncü bölümde Lorentz - Minkowski düzleminde iki odaklı ve odak-doğrultman L-konikleri incelenmiştir. Son bölümde Lorentz - Minkowski düzleminde iki odaklı L-Cassini eğrileri incelenmiş ve örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to do research on L-conics and L-Cassini curves in Lorentz – Minkowski plane. This thesis consist of four chapters. In the first chapter reserved ıntroduction. In the second chapter is given basic definitions and theorems. Also, midset is introduced in Lorentz – Minkowski plane. In the thırd chapter L-conics with two focis and focus-directrix are examined in Lorentz – Minkowski plane. In the last chapter L-Cassini curves with two focies are examined and some examples about their are given in Lorentz – Minkowski plane.