Sınıf öğretmenlerinin eğitim inançlarının ve epistemolojik inançlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
The determination of classroom teachers educational and epistemological beliefs and the examination of relationship between each other
  1. Tez No: 511625
  2. Yazar: GÖNÜL ÖZBAKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin eğitim inançlarının ve epistemolojik inançlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Gaziantep ilinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında toplam 387 katılımcıya Eğitim İnanç Ölçeği ve Epistemolojik İnanç Ölçeği uygulanmış ve 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 paket programı, nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin Öğrenmenin Çabaya Bağlı Olduğuna İnanç ve Öğrenmenin Yeteneğe Bağlı Olduğuna İnanç alt boyutlarında sofistike inanca sahip oldukları saptanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin eğitim inançlarında ise sırasıyla Varoluşçuluk, İlerlemecilik, Yeniden Kurmacılık, Daimicilik ve Esasicilik benimsedikleri bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin eğitim inançları ve epistemolojik inançlarının bazı boyutları ile cinsiyet ve yaş değişkeni arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ancak katılımcıların eğitim inançları ve epistemolojik inançları ile eğitim durumu, kıdem, sınıf düzeyi değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Sınıf öğretmenlerinin eğitim inançları ve epistemolojik inançları arasında ilişki tespit edilmiştir. Nitel bölümde sınıf öğretmenlerinin en fazla İlerlemecilik eğitim inancında oldukları nicel bölümde ise en fazla Varoluşçuluk eğitim inancını benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to examine and determine relationship between the educational and epistemological beliefs of the classroom teachers. The population of the research consisted of classroom teachers who had been working in Gaziantep. Beyond the research, the Educational Belief Scale and Epistemological Belief Scale was administered to a total of 387 participants reached by 25 with participants semi-structured interviews were employed in 2017-2018 academic year. Mixed research method was used. The SPSS 21.0 software package was used in quantitative data analysis while the descriptive analysis method for the qualitative data of the research was being used. According to the research results, it has been found the belief that learning depends on efforts and talent for class teachers who have is sophistic belief. Educational beliefs at classroom teachers who have adopted in turn, Existentialism, Progressivism, Re-constructionism, Prennialism, Essentialism has been found out. A meaningful difference has been determined among some aspect at epistemological and educational beliefs, gender and age variable for class teacher beliefs. However a meaningful difference hasn't been determined among participants educational and epistemological beliefs and educational situations, seniority, in term of class variable. A relationship has also been found between educational and epistemological beliefs of classroom teachers. İt has been concluded that classroom teachers who are in beliefs of Progressivism education are mostly in qualitative section but in quantitative section educational belief of Existentialism is mostly adopted.