Küresunnilerin İran'dan Türkiye'ye göçü meselesi (1920 - 1923)
Kuresunni immigration from Iran to Turkey (1920 - 1923)
  1. Tez No: 511628
  2. Yazar: KENAN SELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin amacı, raflar arasında kalmış etnik bir topluluk olan ve tarihte birçok farklı isimle anılan Küresunnilerin 1920'lerin başında Anadolu'ya göçlerini incelemektir. Çalışmada hem politik hem de sosyolojik olarak uluslararası göçe örnek olarak gösterilebilecek olan Küresunnilerin Anadolu'ya göçlerinin sebepleri Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerinde Doğu Anadolu'da yaşanan çatışmaların etnik topluluklar üzerine etkisi, ulus devlet yapısının iskanla ve göçle nasıl ilişkilendirildiği konuları üzerine durulacaktır. Çalışmada Küresunnilerin sosyal ve kültürel yapıları incelenerek, aslında bir Kürt topluluğu olmadığı ancak topluluğun bir kısmının o dönemde İran'ın kuzey kısmında etkili olan bir Kürt aşireti ile ilişkileri sonucunda bu Kürt aşiretinin kültürel yapısından etkilendiği iddia edilecektir. Uluslararası göç temelinde iskan ve göç sorunları günümüzde de devletlerin etkin politikalar geliştirdikleri konulardan biridir. Bu sebepten dolayı bu çalışma gelecekte olacak ya da şu an gerçekleşmekte olan bazı göç ve iskan sorunlarını da anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the migration of one of the forgotten ethnic groups, Küresunnis, from Iran to Turkey in the early 1920s. In the study, specific emphasis will be made on the causes of this migration, the impact of ethnic conflicts in Eastern Anatolia in the eary years of Turkish Republic on the immigrant ethnic groups, and the relationship between the nation-states and ethnic groups.. One of the major outcomes of this study is to demonstrate that Küresunnis were not a Kurdish tribe but rather a group of people who were unfluenced by the powerful Kurdish culture in the northern part of Iran at that time. The issue of internation migration is still one of the most imporant problems for modern states today. For this reason, this study would help us to understand the problems surrounding the contemporary immigration issues.