Propontis'in güneydoğusunda M.Ö. 1. Binyıl yerleşmeleri ve mezar tipleri (M.Ö. 8-4. yüzyıllar)
Settlements and grave types to the south-west of the Propontis during the 1st millennium b.c. (8th-4th centuries b.c.)
  1. Tez No: 511648
  2. Yazar: HÜSEYİN ERPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu doktora tezinde Anadolu'nun kuzeybatısındaki Propontis, modern adıyla Marmara Denizi'nin güneydoğusunda kalan, Kios (modern Gemlik) ve Kyzikos (modern Belkıs) arasındaki sahil ve bu sahil hattı boyunca Kuzeybatı Anadolu'nun dağlık kesimlerine kadar ulaşan iç bölgenin, M.Ö. 8-4. yüzyıllardaki yerleşmelerin ve kültürlerin yeniden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bölge antik kaynaklarda Mysia, Bithynia ya da Hellespontos Phrygiası olarak bilinir. Bu süreçte, bölgenin politik durumu, sahil şeridindeki bağımsız Hellen koloni kentleri ile önce Lydia, ardından Akhaimenid hâkimiyetindeki iç bölge ile karakterize edilmektedir. Tez kapsamında yapılan değerlendirmeler; yayınlanmış sonuçlar, müzelerin yayınlanmamış raporları, tekil eserler ve tez kapsamındaki yüzey araştırmalarından gelmekte ve bölgedeki tüm yerleşmelerin belirlenmesini sağlamaktadır. Sonuç olarak gerek literatür gerekse arazi ve arşiv çalışmaları ışığında bölgenin çok kültürlü bir yapısı olduğu, farklı siyasi ve kültürel kimlikleri aynı anda barındırdığı ancak Anadolu'daki komşu bölgelerle karşılaştırıldığında pek çok yönden benzerlikleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reassess settlement patterns during the 8th-4th centuries BC in north-western Anatolia, particularly in the south-east of the Propontis, an area that extends along the Marmara Sea between Cius (modern Gemlik) and Cyzicus (modern Belkıs) and reaches inland until the north-western Anatolian highlands' piedmont. The region is known as Mysia, Bithynia or Hellespontine Phrygia from ancient sources. During this phase, the regional political geography is characterised by autonomous Greek colonies on the coast, as well as Lydian and -later- Achaemenid rule inland. The analysis, based on published data, unpublished museum excavation reports and surveys builds a dataset of all known evidence in the region and reassesses the patterns of the settlements. In conclusion of the researches and surveys it has been determined that the region has multi-cultural structure and consists of different political and cultural identities however, so many similarities have been detected when compared to the neighbouring Anatolian regions.