Propontis'in güneyindeki antik kentlerin kuruluş mitosları
Foundation myths of the ancient cities in the south of Propontis
  1. Tez No: 955784
  2. Yazar: ZEYNEP ŞORAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında, Propontis'in (Marmara Denizi) güney kıyılarındaki antik kentlerin kuruluş mitlerini incelemektedir. Antik Yunan ve Roma edebi eserleri, epigrafik bulgular ve kentlerin bastığı sikkeler gibi birçok kaynaktan beslenen bu araştırma, bölgedeki kentlerin mitolojik kökenlerini ve zaman içinde yaşadıkları siyasi, ekonomik ve sosyal değişimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, tarih öncesi çağlardan Roma İmparatorluğu'na kadar uzanan bir zaman aralığı ele alınmış ve bu kentlerin coğrafi konumları, kolonileşme süreçleri ve komşu kültürlerle etkileşimleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ek olarak, mitolojinin kentlerin kimlik oluşumundaki etkisi ve antik yazarların bu konudaki bakış açıları da değerlendirilmiştir. Hellespontos (Çanakkale Boğazı) ve Propontis bölgesinin stratejik ve coğrafi konumu ortaya konulmuştur. Tezin odak noktası olan, Kios, Priapos, Lampsakos, Parion, Kyzikos, Prokonnesos, Zeleia, Abydos, Miletopolis, Apollonia ad Rhyndacum, Prusa ad Olympum ve Myrleia/Apameia gibi kentlerin coğrafi konumları, tarihi gelişimleri, kuruluş mitleri ve dönemlerindeki önemleri detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bölgedeki kentleşmede kolonizasyonun rolü de ele alınarak açıklanmıştır. Ayrıca kentlerin Pers ve Roma egemenlikleri altındaki durumları, ticari ve stratejik önemleri ve terk edildikleri dönem gibi konular üzerinde de durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the foundation myths of the ancient cities on the southern shores of the Propontis (Sea of Marmara). Drawing on a variety of sources, including ancient Greek and Roman literary works, epigraphic evidence, and coins minted by the cities, this research aims to reveal the mythological origins of the cities in the region and the political, economic and social changes they experienced over time. The study covers a time span from prehistoric times to the Roman Empire and explains in detail the Geographikal location of these cities, their colonisation processes and their interactions with neighbouring cultures. In addition, the impact of mythology on the identity formation of cities and the perspectives of ancient writers on this issue are also evaluated. The strategic and Geographikal position of the Hellespontos (Dardanelles) and the Propontis region is presented. The Geographikal location, historical development, foundation myths and the importance of the cities such as Kios, Priapos, Lampsakos, Parion, Kyzikos, Prokonnesos, Zeleia, Abydos, Miletopolis, Apollonia ad Rhyndacum, Prusa ad Olympum and Myrleia/Apameia, which are the focus of the thesis, are explained in detail. The role of colonisation in urbanisation in the region is also discussed and explained. In addition, the status of the cities under Persian and Roman rule, their commercial and strategic importance and the period of their abandonment are also emphasised.