1980 sonrası Türkiye'de vergilendirme yetkisinin kullanılması ve yasama-yürütme organları arasında bölüşümü
The Division authority of taxation between legislative executive organs and using in Turkey after 1980
- Tez No: 51169
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Vergilerin kanuniliği ilkesi ve güçler ayrılığı kuramı çerçevesinde verilendirme yetkisinin sadece yasama organı tarafından kullanılmasını gerektirmektedir. Fakat günümüz demokratik anlayışı, ekonomik, sosyal ve siyasal yapı bu bu kuramın yumuşatılması yönündedir. Türkiye'de yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kullanılmaktadır. Bu yetki Anayasa'nın 7. maddesi gereği devredilememektedir. Fakat 1982 Anayasası'nın 73/4 fıkrasına göre Bakanlar Kuruluna vergilendirme yetkisi tanınmış bulunmaktadır. Bu durum vergilerin yasallığı ilkesinin bir istisnasıdır. 1980 sonrası dönemde vergi politikası kısa vadeli ekonomi politikalarının en önemli araçlarından biri olmuştur. Çünkü ekonomik değişikliklere süratle uyum gösterebilme, olağanüstü hal, ekonomik kriz ve savaş dönemlerinde hızlı karar alabilme zorunluluğu vergilendirme alanında yürütme organına da yetki verilmesini gerektirmiştir. Bu tezde 1980 sonrası dönemde verilendirme yetkisinin kullanımı ve bu kullanımın yasama-yürütme organları arasında bölüşümü incelenmiştir. Ayrıca vergilendirme yetkisinin kaynağı ve tarihi gelişimi üzerinde durularak 1982 Anayasası ve vergileme ilkeleri çerçevesinde konu irdelenmiştir. Tezin son bölümünde ise mahalli idarelerin vergilendirme yetkisi inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, legislative organ has the authority for taxation in according to taxation principles, rule of separation powers and 1982 Constitution. But, this view is softened by the some regulations because of economic, social and political conditions. In Turkey, the legislative power is exercised by the Turkish Grand National Assemble and this power can not be delegated according to Turkish Constitution (Article, 7th). But, the Council of Ministers has been granted the authority to ament the tax rates or amounts subject to tax (Article 73/4). This situation is the exception legality of taxes. After 1980 fiscal policyis on of the main tool as an economic policy. The Council of Ministers has been granted the authority because of saving hormony rapid economic changes and conditions, extraordinary situation, crisis, etc. The view of strong executive organ is one of the idea of 1982 Constution. During last fifteen years, the Council of Ministers has been amended the tax laws oftenly. Based upon above explanations, a brief outline of the concept of taxation power an its source, historical development of taxation and taxation principles ace. to Constution are explained in the first section of the thesis. İn the second section, in Turkey after 1980, the authority of legislative, executive, juridical and local administrations to impose tax are explained.