Özbekistan Anayasasında ve Özbekistan uygulamasında kültürel çoğulculuk
Multiculturalism in Uzbekistan's Constitution and Uzbekistan's practice
- Tez No: 51170
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV özet Dünyadaki ilk sosyalist ülke olan ve diğer komünist rejimleri savunan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) 70 yıllık tarihi boyunca milyonlarca insanı etkisi altında tutmuştur. Çeşitli ırk ve milletlerden oluşan Sovyet vatandaşlarının dili ve kültürü, egemen ulus olan Rusların kültüründen etkilenmiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Biriiği'nin 70 yıllık tarihi boyunca çeşitli milletleri kaynaştırmak ve Sovyet Milleti yaratmak için geniş bir politika yürütülmüştür. Bu alanda belirli ölçüde amaçlanna ulaşmışlardır. SSCB'de 130' dan fazla etnik grubun yaşamasına rağmen, dünyada Sovyetler Birliği denince sadece Ruslar anlaşılmıştır. Türkiye'de bile insanlann büyük çoğunluğu, SSCB'de Özbek, Kazak, Kırgız, Türkmen, Azeri, Tatar, Uygur gibi milyonlarca Türk halklannın yaşadığını ancak SSCB'nin dağılmasından sonra öğrenmişlerdir. SSCB'nin on beş Sovyet cumhuriyetinden oluştuğunu dünyada büyük çoğunluk bilmemekte ve SSCB*yi sadece Rusya olarak görmekteydi. Bütün baskılara ve üstü örtülü asimilasyon politikalarına rağmen SSCB'de yaşayan Özbekler kendi kültürünü koruma ve yaşatma bakımından eşsiz bir direnç göstermiş ve öz kültürünü bugünlere kadar taşımayı başarmıştır. SSCB'de eğitime oldukça önem verildiğini görmekteyiz. % 100'lere varan bir okuma oranının gerçekleştirilmesi bir basan olarak karşımıza çıkıyor. Gizli asimilasyon politikasının yalnızca şehirlerde başanlı olduğunu, kırsal kesimde ise başansız olduğunu gözlemliyoruz. Özbekistan'ı dünyada ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur. Büyük yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip olan Özbekistan'da liberal ekonominin gereklerini yerine getirmeye başlanmış ve özelleştirme ülke siyasi hayatının gündemine yerleşmiştir. Özbekistan'da kültürel çoğulculuğun hangi yollardan ortaya çıktığını anlatmak için konu yüz yıl öncesinden başlayarak incelenmektedir. 1917 Ekim Devrimi'nden sonraki hızlı politik gelişmeler ve SSCB'nin oluşumu, Türk okuyucusunun sosyalist sistem hakkında yeterince bilmediği özellikler de anlatılmaktadır. Kültürel çoğulculuğu oluşturan unsurlar örf-adetler, dil, sanat ve teknik kavramlan açıklanmaktadır. Bu çalışmada, kültürel çoğulculuğun Özbekistan'daki etkisi: SSCB'nin oluşumuyla meydana gelen değişiklikler; çeşitli dönemlerde olan göçler ve etkileri; kültürel çoğulculuğun eğitim, sanat, din, dil, ekonomi, aile, basın ve yayındaki etkileri; Özbekistan'ın bağımsızlığından sonra meydana gelen durum; Özbekistan'a katılan Karakalpakistan Cumhuriyeti'nin özel konumu; Özbekistan'daki kültürel çoğulculukla ilgili konular, yasal düzenlemeler ve uygulamalar diğer Sovyet cumhuriyetleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary This research is called“Multiculturafism in Uzbekistan's Constitution and in Uzbekistan's Practice”. The U.S.S.R, which was the first socialist country in the world, it supported other communist states, which had an affect on millions of people in it's almost 70 year history. The language and culture of the Russians, who were the dominant nation, affected the languages and cultures of the Soviet citizens, who consisted of different races and nations. It was the official policy to amalgamate the separate peoples into a united Soviet Nation. This policy was achieved to some degree. Although there existed nearly 130 nations in the U.S.S.R, people of other parts of the world knew the U.S.S.R only as Russia. Even a lot of people in Turkey found out that millions of Turkish speaking people like Uzbeks, Kazaks, Kirgizs, Turkmens, Azerbayjanians, Tatars, Uygurs etc. lived there, only after U.S.S.R was disbanded. The majority of the world didn't know that the U.S.S.R consisted of 15 Soviet Republics. Turkey was the first country in the world, which recognized the independence of Uzbekistan. In spite of limitations and the subtle policy of assimilation, Uzbek people achieved the impossible and brought their culture to the present day. The U.S.S.R always took care of education and the country was successful in this field. The unofficial policy of assimilation had succeeded in the big cities, but not in the country. A hundred years of history has shown the process of multiculturalism at work in Uzbekistan. In this research there are explanations of four factors constituting the phenomenon of multiculturalism as customs, language, culture and economy. We are researching: the affect of multiculturalism in Uzbekistan; changes which took place after the U.S.S.R was founded in 1922; immigration to Uzbekistan; affects of multiculturalism on education, culture, religion, language, economy, family and media; the situation in Uzbekistan after the country became independent; the special state of the Republic of Karakalpakistan, which belongs to Uzbekistan; the subject of multiculturalism in Uzbekistan's laws and their realization. Some of these subjects are studied in comparison with other former Soviet Republics.