Ses eğitiminde artikülasyon
Articulation in vocal training
  1. Tez No: 51168
  2. Yazar: M. DİLEK EBEDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu araştırma ses eğitiminde artikülasyonun önemini belirlemek ama cıyla yapılmıştır. Araştırma verileri gerçek ve güvenilir kaynaklardan top lanmıştır. Girişte artikülasyonun önemi incelenmiştir. Birinci aşamada, solunum ve sesin oluşumu araştırılıp sesi meydana getiren önemli unsurlar incelenmiştir. İkinci aşamada doğru artikülasyon için harflerin ve hecelerin nasıl kul lanılması gerektiği belirtilmiştir. Üçüncü aşamada“ses eğitimiyle beraber doğru bir artikülasyon eğitimi alınması gerekli midir”sorusuna yanıt aranmıştır. Son aşamada da doğru artikülasyonun ses eğitiminde vazgeçilmez bir yere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is made for determining the importance of the articulation in voice training. The datums of the search is collected from the real and reliable sources. At the begininig rank, the importance of the articulation is studied. At the first rank, respiration and the formation of the voice is searched and the most important elements which creates the voice is examined carefully. At the second rank, in which way the letters and syllables must be used for a right articulation is clarified. At the third rank, the answer of this question is looked for:“If the education of the articulation is necessary accompanying with the training of voice?”At the finally rank, it is fixed that the right usage of the articulation is a necessity in the voice training. II