Stratejik insan kaynakları uyugulamaları ile çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between strategic human resources practices and breakdown of workers
- Tez No: 511713
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLUFER NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, stratejik insan kaynakları uygulamalarının çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma Azerbaycan – Bakü'de görevli akademisyenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 433 akademisyenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Green vd.(2001) tarafından geliştirilmiş, geçerlilik ve güvenilirlilik ölçümleri yapılmış Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi ölçeği ile Maslach tarafından geliştirilen ve Ergin (1992) tarafından Türkçeye uyarlanan 22 maddeden oluşan duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı alt boyutlarından oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyli ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between employees' burnout levels of strategic human resources practices was investigated. Research Azerbaijan – Baku stationed in was carried out on academics. The sample of the study consists of 433 academics. As a data collection tool in the research of green et al. (2001) developed by the strategic human resources management and health literature validity and reliability scale measurements developed by Ergin (1992) consists of 22 items which was adapted to Turkish by emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment of the burnout scale was used for the lower dimensions of Health literature. As a result of research, strategic human resources management practices with a versatile burnout levels between negative and high-level, it has been revealed that there is a relationship.