Kurumsal akademiler kapsamında öğrenme ve gelişim uygulamalarının çalışan bağlılığı yaratmadaki rolü
The role of learning and development in the scope of institutional academies in creating the working context
- Tez No: 511712
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
21. Yüzyılda şirketler, küresel rekabet, dijitalleşme, endüstri 4.0 ve yeni müşteri talepleri nedeniyle ön plana çıkan hızlı, önemli değişimlerle karşı karşıyadır. Bu rekabatte sürdürülebilir başarı için kurumlar, güçlü çalışan ekipleri oluşturmalı ve çalışanlarını geliştirmek için yatırım yapmalıdırlar. Kurumların eğitim ve gelişim süreci öğrenmeyi desteklemeli ve sürdürülebilir olmalıdır. Endüstri 4.0 ile üretim işletmelerinde önemli değişimler yaşanıyor. Otomasyon üretimi artarken, ileri seviye uzmanlık gerektiren yeni meslek alanları oluşmaktadır. Klasik iş yapış biçimlerinden, yeni nesil dijital ve otomasyon tabanlı iş yöntemlerine geçilmektedir. Bu hızlı değişimlerin ortaya çıkması şirketlerin çalışanlarına ve insan kaynaklarına yatırım önemini bir kez daha arttırmaktadır. Bu amaçla kurumlar, iç eğitim süreçlerin hayata geçirmekte ve kurum içi eğitim, gelişim departmaları oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların kurum algıları ile örgütsel bağlılıklarının eğitimsel etkinliklerle olan ilişkisini incelemektir. İlk bölümünde giriş bölümü yer almıştır. İkinci bölümde, örgütsel bağlılık ve kavramları, üçüncü bölümde, kurumsal akademiler detaylı şekilde anlatılmışır. Son olarak, uygulama bölümünde, bahsedilen kavramlar arasındaki ilişkileri test etmek için bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışma betimseldir ve değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için bir model oluşturulmuş ve modeli test etmek için regrasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, companies face rapid and significant changes and improvements that come to the forefront due to globalization and customer demands. For this reason, they have to increase their competitiveness to create and develop their employees. To achieve brilliant success, companies have well-trained and well-groomed staff needs. In addition, the training and development process should gain continuity. Globalization and technological changes are leading to significant changes in production enterprises. In order for these rapid changes to take place, it is necessary to educate and develop the employees of the production companies. The purpose of this study is to examine the relationship between perceptions and organizational commitment of individuals in the institution they are engaged in with educational activities. The first part contains the introduction section. In the second part, education and development are explained in detail and the concept of organizational commitment is emphasized. In the third chapter, the institutional academies are described in detail. In the application section, an application study was conducted to test the relationship between the concepts mentioned. The study was descriptive and a model was constructed to examine the relationship between variables and regression analysis was used to test the model.