6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre deniz taşımacılığında taşıyanın eşyanın ziyaı, hasarı ya da geç tesliminden doğan sorumluluğu
The carrier's liability in maritime transportation, arising from loss, damage of the goods or delay in delivery in accordance with the Turkish Commercial Code, No. 6102
- Tez No: 511721
- Danışmanlar: DR. KEREM ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Çalışmamızda deniz taşımacılığında taşıyanın eşyanın zıyaı, hasarı ya da geç tesliminden doğan sorumluluğu 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Konunun anlatımında 6762 sayılı Eski Türk Ticaret Kanunu'nda ve konuya ilişkin uluslararası metinlerde yer alan düzenlemelere de başvurulmuştur. Böylece, Türk Ticaret Kanunu ile Eski Türk Ticaret Kanunu ve uluslararası metinler arasındaki benzer ve birbirinden ayrılan noktaların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda taşıyanın sorumluluğu kavramının tarihsel gelişimi, konuya ilişkin uluslararası konvansiyonlar ve Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan düzenlemeler; navlun sözleşmesinin tanımı, tarafları, yükle ilgili kişiler, sözleşmenin unsurları, hukuki niteliği, kurulması ve türleri; taşıyanın eşyanın zıyaı, hasarı ya da geç tesliminden doğan sorumluluğunun şartları ve hukuki niteliği; taşıyanın sorumlu olduğu zararın belirlenmesi, sorumluluğun sınırlandırılması ve taşıyanın sorumluluktan kurtulması; tazminat talebinin ileri sürülmesi; taşıyanın sorumluluğunu düzenleyen emredici hükümler ve uygulanmadığı haller; sorumsuzluk anlaşmaları konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the carrier's liability in maritime transportation, arising from loss, damage of the goods or delay in delivery is discussed within the frame of Turkish Commercial Code, No. 6102. In the explanation of the issue, it is refered to the regulations about the subject matter in the Former Turkish Commercial Code No. 6762 and international texts. Thus, it is aimed to reveal similarities and differences between Turkish Commercial Code, No. 6102 and Former Turkish Commercial Code No. 6762, also international texts. In this thesis, the historical background of carrier's liability, international conventions about the subject matter and the regulations in the Turkish Commercial Code; the definition, parties, cargo interests, elements, legal character, establishment and types of freight contract; requirements and legal character of carrier's liability from loss, damage of the goods or delay in delivery; determination of the damage that the carrier is responsible for, limitation of liability and exemptions from liability; claim for damages; the mandatory rules on carrier's liability and their exceptions; nonliability agreements are examined.