Türkiye'de işyeri sendika temsilciliğine ilişkin sorunlar ve çözüm yolları
The Problems and their solutions of shop stewards in Turkey
  1. Tez No: 51173
  2. Yazar: MEHMET ALİ NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İşyeri sendika temsilciliği 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nda düzenlenmiş olup, işyerinde işçilerin dileklerini dinlemek ve şikeyetlerini çözümlemek, işçi ve işveren arasındaki işbirliği ve çalışma ahengi ile çalışma banşmı devam ettirmek, işçilerin hak ve menfaatlerini gözetmek, İş Kanunları ve Toplu İş Sözleşmelerinde öngörülen çalışma şartlarının uygulanmasına yardımcı olmakla görevli ve son derece önemli bir müessesedir. İşte bu çalışmada, Böylesine önemli bir görevi fa eden işyeri sendika temsilcilğine ilişkin sorunları tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm yollan sunma amacı güdülmüştür. Bu amaçtan hareketle konu dert bölüm halinde ele alınmış olup; Birinci bölümde, işyeri sendika temsilciliği, ikinci bölümde, işyeri sendika temsncüerinin görevleri, yetkileri ve görevlerinin sona rmesi, Üçüncü bölümde, işyeri sendika temsilcilerinin teminatı, Dördüncü bölümde ise, işyeri sendika temsilcilerinin sorunları ve çözüm yollan incelenmiş ve çalışma bir anketle zenginleştirilerek sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shop stewards in work places are organized by numbered 2821 labour union law which is very important and essential instition by way of listening the workes" wishes, solving their problems, providing work peace between workes and benefits and helps to be applied works laws and collective working treatments working condition. In this study, it is aimed to point out the problems of shop stewards and present some solution for their problems. According to this purpose, this subject has been examined in four points; In the first point, shop stewards, In the second point, the duties and the expiry of their authorities, In the third point, the guarantee of shop stewards, In the last point, the problems of shop stewards and solution offers for their problems have been examined and this study has been riched with a enquiry. 11