El-Maide suresinin kıraat açısından incelenmesi
Examination of Al-Ma'idah Surah from the reading (kıraat) point of view
  1. Tez No: 51172
  2. Yazar: MUSTAFA İZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Kur'ân'ın 5. Sûresi olan ve 120 ayetten meydana gelen Mâide Sûresi Medine döneminde, Hudeybiye Anlaşması'ndan sonra nazil olmuştur. Bu Sûre'nin 62 ayetinde toplam 159 farklı okuyuş olduğu tesbît edilmiştir. Bu farklı okuyuşların bir kısmı manayı hiç etkilemezken, bazıları da farklı manaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle abdestte ayakların durumu, hırsızlık yapan kişinin cezası ve yemin keffaretiyle ilgili orucun nasıl tutulacağı gibi bazı fıkıh konularında farklı neticelere varılmıştır. Bunlardan da anlaşıldığı üzere farklı kıraatler Kur'ân'ın yorumlanmasında önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fifth Qur'anic Surah al-Maidah, which consists of 120 verses, was descended in the Madinan period, after the Hudaibia Treaty. It was proved that there are 159 different readings in the 68 verses of this Surah. While some of these different readings have no effect on the meaning, some others caused for some different meanings. Especially, the different results were obtained in some legal cases such as the washing of feet in the ablution, thief s punisment and how the fasting to be performed in oath atonement. As understood, different readings play an important role in the interpretation of the Qur'an.