Kolombiya'da gelir dağılımı ve kişi başına düşen GSYİH ilişkisi: 1991-2015
Income distribution and GDP per capita in Colombia: 1991-2015
  1. Tez No: 511753
  2. Yazar: MONICA SHIRLEY CHAPARRO PARRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 1991 ile 2015 yılları arasında Kolombiya'daki kişi başına GSYİH'nın gelir yoğunluğunu ölçen Gini katsayısına olan etkisini incelemektedir. Kullanılan metodoloji, Inter-American Development Bank ve Dünya Bankası'ndan alınan verilerle zaman serilerinin ekonometrik analizidir. Ekonometrik sonuçlar, Kolombiya'da incelenen süre boyunca, kişi başı GSYİH'nın gelir dağılımı davranışının açıklayıcı bir değişkeni olduğuna dair bir kanıtın bulunmadığını göstermektedir. Buradan ayrıca, gelir dağılımındaki eşitsizlik sorununun yalnızca ekonominin konusu olmaktan çıkması ve siyasi ve tarihsel konular gibi önemli konuları da ilgilendirdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of GDP per capita on the Gini index, which measures income concentration, in Colombia for the years 1991 to 2015. The methodology used is an econometric analysis of time series with data extracted from the Inter-American Development Bank and the World Bank. The econometric results suggest that, at least during the time period studied here in Colombia, there is no evidence that GDP per capita has been an explanatory variable of the behavior of income distribution. From this also derives the understanding that the problem of inequality in the distribution of income overflows the issue of the merely economic and also concerns important issues such as political and historical issues.