Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği bulunan hastalarda demir eksikliğinin; klinik, sağ kalp kateterizasyonu bulguları ve prognozla ilişkisi
  1. Tez No: 511769
  2. Yazar: EMEK EDİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEMİZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET GİRİŞ ve AMAÇ: Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEF-KY) hastalarında demir eksikliği ve anemi sık görülür. KY'li hastalarda demir eksikliğinin mortalite ile ilişkisini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Biz bu retrospektif kohort çalışması ile demir eksikliğinin DEF-KY hastalarının kliniğini, laboratuvar parametrelerini ve prognozunu nasıl etkilediğini, kalp kateterizasyonu değişkenleri ile ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Hastanemizin kardiyoloji kliniğine DEF-KY tanısı ile yatırılan, kalp nakli veya kalp destek cihazı için değerlendirilmek üzere 01.01.2014 – 01.01.2018 tarihleri arasında sağ kalp kateterizasyonu, invaziv debi ve pulmoner vasküler direnç ölçümleri tamamlanan 18 yaş üzeri 239 hasta çalışma için incelendi. Demir eksikliği tanımı için ferritin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION and AIMS: Iron deficiency and anemia is common in heart failure (HF) patients with reduced ejection fraction (HFrEF). There are studies which indicate the relationship between iron deficiency and morality in patients with HF. In this retrospective cohort study, we aimed to find out how iron deficiency affects clinics, laboratory parameters and prognosis of patients with HFrEF and how it is associated with cardiac catheterization variables. MATERIAL and METHOD: For the our study, 239 patients older than 18 years who are hospitalized in cardiology clinic of our hospital with a diagnosis of HFrEF, waiting for the heart transplant or assist device and whose right-heart catheterization, invasive flow and pulmonary vascular resistance measurements were completed between the dates 01.01.2014 and 01.01.2018 were examined. For the definition of iron deficiency, ferritin