Stochastic shelter site location under multi-hazard scenarios
Çoklu afetlerin yönetimi: Rassal talep altında çadırkent yer seçimi problemi
  1. Tez No: 511771
  2. Yazar: EREN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bazı doğal afetler, birbirleriyle direkt ilişkili olmasalar da, birbirlerinin yakınında gerçekleşebilir. Buna örnek olarak tsunaminin bir depremden sonra oluşması veya selden sonra bir yangın çıkması verilebilir. Bu çalışma, artçıların ana depremi takip ettiği durumlar için üç aşamalı karışık tam sayılı bir program geliştirerek çadırkentlerin yerleştirilmesi ve afetten etkilenen insanların bu çadırkentlere atanmasını amaçlamaktadır. Ana deprem ve artçının yarattığı talepler rassal kabul edilmekte, bu rassallık her aşamada çözümlenmeden önce çadırkentler yerleştirilmekte, çözümlendikten sonra ise afetzedeler yerleştirilmiş çadırkentlere atanmaktadırlar. Talebin rassal olmasının çadırkent kapasitelerinin aşımında yarattığı riski yönetebilmek için koşullu riske maruz değer kullanılmaktadır. İstanbul veri kümesi kullanılarak elde edilen sonuçlarla önerilen modelin gerekliliği ve önemi tartışılmış, çözüm sürelerini iyileştirmek için sezgisel bir yöntem geliştirilmiştir. Bu analizler sırasında tek amaçlı modelin parametre seçimi konusunda problemler yaratabileceği gözlemlenmiş, bu problemleri çözmek içinse çok amaçlı bir model geliştirilmiştir. Çok amaçlı modelin performans ve uygulanabilirliği üzerinde analizler yapılmış, çeşitli varyasyonları incelenerek çözüm sürelerini azaltmak ve daha büyük veri kümeleri ile çözümler elde edebilmek için bir sezgisel yöntem daha geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In some cases, natural disasters happen successively (e.g. a tsunami following an earthquake) in close proximity of each other, even if they are not correlated. This study locates shelter sites and allocates the affected population to the established set of shelters by considering the aftershock(s) following the initial earthquake, via a three-stage stochastic mixed-integer programming model. In each stage, before the uncertainty, which is the number of affected people, in the corresponding stage is resolved, shelters are established, and after the uncertainty is resolved, affected population is allocated to the established set of shelters. To manage the inherent risk related to the uncertainty, conditional value-at-risk is utilized as a risk measure in allocation of victims to the established set of shelters. Computational results on the Istanbul dataset are presented to emphasize the necessity of considering secondary disaster(s), along with a heuristic method to improve the solution times and qualities. During these computational analyses, it is observed that the original single-objective model poses some obstacles in parameter selection. As in humanitarian operations, choosing parameters may cause conflict of interests and hence may be criticized, a multi-objective framework is developed with various formulations. Some generalizations regarding the performance and applicability of the developed formulations are discussed and finally, another heuristic for the multi-objective formulation is presented to tackle the curse of dimensionality and improve the solution times.