Muş ilinde buğday ürününe karışan yabancı ot tohumlarının belirlenmesi
Determination of weed seeds in harvested wheat grains in Mus
- Tez No: 511772
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Muş ilinde buğday ürününe karışan yabancı ot tohumlarını belirlemek amacıyla 2016 yılında yürütülmüştür. Çalışma 71 köyden alınan örneklerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda; Muş ilinde buğday ürününe 13 familyadan 23 cinse ait 18 yabancı ot tohumunun karıştığı tespit edilmiş olup; Apiaceae ve Brassicaceae familyaları en fazla yabancı ot türünü içermektedir. Muş il genelinde 1 kg buğdaya karışan yabancı ot tohumları arasında ilk sırayı Sinapis arvensis L. 'in (458,703 adet) aldığı belirlenmiştir. Bu türü sırası ile Cephalaria syriaca (L.) Schrad. (240,556 adet), Polygonum aviculare L. (221,876 adet) ve Caucalis daucoides L. (214,203 adet) türlerinin izlediği tespit edilmiştir. Ağırlık ve karışma oranı esasına göre yapılan sıralamada ilk sırayı 4,134 g ve % 0,413 ile C. daucoides aldığı hesaplanmıştır. Bu türü sırası ile C. syriaca (3,795 g ve % 0,380), Galium aparine L. (2,099 g ve % 0,210) ve Sinapis arvensis L. (1,714 g ve % 0,177) türlerinin tohumları izlemektedir. 1 kg buğday içerisine karışan yabancı ot tohumu sayısı 1621,819 adet, ağırlık ve karışım oranı ise 15,803 g ve % 1,580'dir. Ağırlıklı il ortalaması 1621,303 adet, ağırlık ve karışım oranı ise 15,792 g ve % 1,579 olarak hesaplanmıştır. Buğday ürününe karışan yabancı ot tohumlarının rastlanma sıklıklarına bakıldığında rastlanma sıklığı çok rastlanan (ÇR) olan türler sırasıyla; G. aparine (% 81,7), P. aviculare (% 80,3), S. arvensis (% 71,8), C. daucoides (% 66,2) ve Ranunculus arvensis L. (% 50,7) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the weed seeds contamination in the wheat grain in Muş province in 2016. The study was conducted with samples from 71 villages. In the study, 18 weed seeds belonging to 23 genus from 13 families were found to be mixed in wheat product in Mus Province; The Apiaceae and Brassicaceae families have the most weed species. Among the weed seeds mixed with 1 kg of wheat in Mus province, the highest number of seeds was Sinapis arvensis L. (458,703 pieces). This species was followed by Cephalaria syriaca (L.) Schrad. (240,556), Polygonum aviculare L. (221,876) and Caucalis daucoides L. (214,203). The highest weightiness and mixing ratio were 4 C. daucoides (4.134 g/kg and 0.413 %, respectively). This species was followed by C. syriaca (3,795 g and 0,380 %), Galium aparine L. (2,099 g and 0,210 %) and S. arvensis (1,714 g and 0,177 %). In Muş region, 1621.819 weed seeds and 15.803 gr and 1.580% were determined to weed seed mixed in 1 kg wheat. The province average was 1621,303 pieces and the weight and mixture ratio was 15,792 g and 1,579%. When the frequency of occurrence of weed seeds mixed with wheat crop is examined, the species with frequent occurrence (RR) were G. aparine (81,7%), P. aviculare (80,3%), Sinapis arvensis L. (71,8%), C. daucoides (66,2%) and Ranunculus arvensis L. (50,7%).