Determining ecological factors on ostracoda species in Malatya (Turkey)
Malatya (Türkiye) ilindeki ostrakoda türleri üzerinde ekolojik faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 511778
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Malatya'daki tatlısu ostrakodları üzerinde etkili olabilecek ekolojik faktörleri belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma sürecinde 3-10 Ağustos 2015 tarihleri arasında Malatya'dan 125 farklı su kütlesinden rastgele örnekleme yapılmıştır. Toplanan 25 tatlısu türünden (Candona neglecta, Cyclocypris ovum, Cypria ophtalmica, Cypridopsis vidua, C. lusatica, Herpetocypris brevicaudata, H. intermedia, Heterocypris incongruens, H. rotundata, H. salina, Ilyocypris bradyi, I. brehmi, I. gibba, I. inermis, Isocypris beauchampi, Limnocythere inopinata, Potamocypris fulva, P. unicaudata, P. variegata, P. villosa, Prionocypris zenkeri, Pseudocandona albicans, Psychrodromus fontinalis, P. olivaceus, Trajancypris clavata) 24 tanesi bölge için yeni kayıttır. I. bradyi 24 farklı istasyondan ve her tip habitattan toplanması dolayısıyla en yaygın türdür. C. lusatica Türkiye'de ilk kez bulunmuştur. Türlerin ekolojik veriler arasındaki ilişkiyi görmek için Kanonik İlişki Analizi (CCA) analizi yapılmıştı. CCA'nın ilk iki ekseni ilişkinin %66.1'ini açıklamış ve en etkili etmenler tuzluluk, su sıcaklığı ve klörür olarak bulunmuştur. 15 türün (3 ve daha fazla istasyonda bulunan) 20 veriye olan tolerans ve optimum değerlerini bulmak için C2 analizi yapılmıştır. UPGMA analizi sonucunda 15 tür 5 farklı gruba ayrılmıştır. Sonuçlara göre geniş ekolojik dağılıma sahip ostracod türleri, optimum değerleri indirgenirken tolerans aralıklarında genişleme eğilimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand ecological effective on non-marine ostracod species in Malatya. Present study includes of 125 different water bodies randomly sampled from Malatya during 3-10 August 2015. Total of 25 living non-marine species (Candona neglecta, Cyclocypris ovum, Cypria ophtalmica, Cypridopsis vidua, C. lusatica, Herpetocypris brevicaudata, H. intermedia, Heterocypris incongruens, H. rotundata, H. salina, Ilyocypris bradyi, I. brehmi, I. gibba, I. inermis, Isocypris beauchampi, Limnocythere inopinata, Potamocypris fulva, P. unicaudata, P. variegata, P. villosa, Prionocypris zenkeri, Pseudocandona albicans, Psychrodromus fontinalis, P. olivaceus, Trajancypris clavata) were recorded and 24 of them were the new report for province. The most common species was I. bradyi and it collected from 24 sampling sites from all type of habitats. C. lusatica was found the first time in Turkey. Canonical corresponded Analyses (CCA) was applied to see correlation between species and ecological variables. The first two axes of CCA explained 66.1% relationship and most effective variables were salinity, water temperature and chloride on ostracods. C2 statistical analyses was applied to determine 15 species' (with 3 or more occurrences) tolerance/optimum value for 20 variables. UPGMA analyses showed 5 clustering group within 15 species. According to the results, ostracod species with relatively wide geographical ranges tend to show wide ecological tolerance ranges corresponding to a reduction to their optimum estimates.