Analysis of spatio-temporal changes of precipitation to estimate R factor in rusle at Kartalkaya Dam
Kartalkaya Barajı'nda yağışın mekansal ve zamansal değişiminin rusle R faktörünün kestirilmesindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 511793
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda dünyanın her yerinde toprak erozyonunu hesaplamak için çeşitli modeller geliştirilmektedir. En yaygın olan YETKE-R modeli parametreleri detaylı ve uzun süreli laboratuvar çalışması gerektirmektedir. Bu parametrelerden biri olan yağış faktörü, yağışın erozyon oluşturma gücü olarak tanımlanır. Bu parametre yağışın süresine, şiddetine ve yoğunluğuna bağlıdır. Bu parametreyi hesaplamakla ilgili problem Türkiye'de dakika bazlı yağış verisinin her yerde olmamasıdır. Bu çalışmanın amacı Kartalkaya Barajı havzasındakı mevcut yağış verileri ile R faktörü hesaplamak ve bu parametreyi hesaplamada farklı metodlar kullanarak CBS yardımı ile duyarlılığını belirlemektir. Öncelikle, çalışma alanının yağış ve fizyocoğrafik parametreleri arasındaki ilişki incelenmiş ve istasyonlar konumlarına ve yağışa sebep olan temel faktörlere göre sınıflandırılmıştır. Sonrasında, YETKE yağış faktörü dakikalık veri kullanarak hesaplanmıştır. Aylık ve yıllık yağış verilerine göre yağış faktörünü tahmin etmek için Modifiye Fournier İndeksi (MFI) hesaplanmıştır. MFI ve R değerleri arasındaki ilişki bu iki parametre arasında 0.78'lik (R2) değeri ile güçlü bir korelasyonun olduğunu göstermektedir. Yıllık yağış miktarı ve yağış faktörü arasındaki ilişki (R2 = 0.64) karşılaştırıldığında, MFI hesabının R-faktör tahminini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür. Hesaplanan R, MFI değerleri ve bu değerlerin ilişkilerine dayanarak yağış faktörü haritaları oluşturulmuştur. Az sayıda istasyon olması sebebi ve çevresel özelliklerin karmaşıklığı nedeniyle, çalışma alanının fizyo-coğrafik parametreleri, yağış faktörünün enterpolasyonunu iyileştirmek amacıyla ikincil bilgiler olarak kullanılmıştır. Sonuçlar ikincil bilgiler kullanılarak iyileştirilen IDW enterpolasyonlarının tahminleri önemli ölçüde geliştirdigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, soil erosion models have been developed all over the world. The most common model, RUSLE requires a lot of detailed information and extensive laboratory studies. One of the RUSLE parameter, rainfall factor, is identified as the erosivity factor of precipitation. This parameter depends on duration, intensity and frequency of rainfall events. The difficulty in calculating rainfall factor is the lack of minute-based precipitation data in many parts of Turkey. The aim of this study is to calculate R factor based on available precipitation data and determine the sensitivity of the R parameter using different methods with GIS tools in Kartalkaya Dam catchment. Firstly, the relationship between precipitation and physiogeographic parameters of study area is examined and stations are classified based on their location and the main factors cause precipitation. Then, RUSLE rainfall factor is calculated by using minute based data. To estimate rainfall factor based on monthly and annual rainfall data, Modified Fournier Index (MFI) is calculated. The relationship between MFI and R values show that there is a strength correlation between these two parameters with a coefficient determination (R2) value of 0.78. It has been estimated that compare to mean annual precipitation and rainfall factor relationship (R2=0.64), MFI calculation significantly improve R-factor estimation. Rainfall erosivity maps are constructed with calculated R and MFI values and also based on their relation. Due to low number of stations and complexity of environmental features, physio-geographic parameters of study area are also utilized as secondary information in an effort to improve interpolation of rainfall factor. The results show that using elevation as the secondary information significantly improves the estimations over IDW interpolations.