Laurus nobilis ve Cistus laurifolius'dan elde edilen uçucu yağların GC-MS analizi ve antimikrobiyal aktiviteleri
Antimicrobial activity and GC-MS analysis of the essential oils obtained from Laurus nobilis and Cistus laurifolius
- Tez No: 511794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Laurus nobilis L. ve Cistus laurifolius L. bitkilerinden su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilen uçucu yağların patojen mantar ve bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Laurus nobilis (Defne) ve Cistus laurifolius (Defne Yapraklı Laden) bitkilerinin her birinden elde edilen uçucu yağlar daha sonra Gram-pozitif bakterilere: Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Listeria innocua, Staphylococcus aureus ve Staphylococcus epidermidis, ve Gram-negatif bakterilere: Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa ve Pseudomonas fluorescens patojen bakterilerine ve patojen mantar Candida albicans'a karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the antimicrobial effects of essential oils obtained by water vapor distillation method on pathogenic fungi and bacteria from Laurus nobilis L. and Cistus laurifolius L. In this study, the essential oils obtained from each of the plants of Laurus nobilis (Bay Laurel) and Cistus laurifolius (Laurel leaf Cistus) were then tested for the presence of Gram-positive bacteria such as Bacillus subtilis, Enterococcus durans, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Listeria innocua, Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis, and Gram-negative bacterials: Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Salmonella typhimurium, Salmonella typhimurium, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa and Pseudomonas fluorescens were tested against pathogenic bacteria and the pathogen fungus Candida albicans.