2015-2016 yılı arasında Erdemli sahilinde fitoplankton (nanoplankton ve mikroplankton)'un haftalık değişiminin incelenmesi ve biyoteknolojide potansiyel olarak kullanılabilecek türlerin tespiti
Investigation of weekly variation of phytoplankton(nanoplankton and microplankton) on the Erdemli̇ coast during 2015-2016 and determination of species which can be potentially used in biotechnology
- Tez No: 511797
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKER DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada 2015-2016 yılları arasında Erdemli sahilinde nano ve mikrofitoplankton kompozisyonu incelenmiştir. Çalışmada Akdeniz için yeni kayıt olan fitoplankton türleri belirlenmiştir. Bunlar; diyatomlardan Diploneis suborbicularis, Diploneis sp, Delphineis australis, Cocconeis sigillata, Cocconeis peltoides, Amphicocconeis rodriguensis, Amphicocconeis mascarenica, Psammococconeis cf. disculoides, Cocconeis cf. pinnata, Cymatosira belgica, Navicula cf. goersi, Navicula cf. consentanea, Meuniera membranacea ve Nitzschia navis-varingica, dinoflagellatlardan Gyrodinium flagellare'dir. Tükiye için yeni türler; diyatomlardan Amphora decussata, Amphora cf. immarginata, Bacteriastrum jadranum, dinoflagellatlardan Nematodinium sp., Gyrodinium crassum, Levanderina fissa, haptofitlerden Chrysochromulina alifera, C. lanceolata, C. parkeae, Haptolina cf. ericina, Umbellosphaera irregularis, Umbellosphaera tenuis type III, Umbilicosphaera foliosa, Syracosphaera molischii, Ophiaster formosus, Rhabdosphaera clavigera var stylifera, klorofitlerden Pseudoscourfieldia sp.'dir. Fitoplankton bahar patlaması 25 Şubat 2016'da gerçekleşmiştir (1,6x106 hücre.L-1 ve 50 g Karbon.L-1). Yıllık ortalama göz önüne alındığında en yüksek bolluğa sahip fitoplankton grubu %69'luk oranla diyatomlar olmuştur. Sentrik diyatomların hücre konsantrasyonları incelendiğinde Trieres mobiliensis'in yüksek seviyelere Ocakta ulaştığı, Şubat-Mart aylarında Cerataulina pelagica'nın hücre sayılarının arttığı, Nisan-Mayıs döneminde Proboscia alata, Eylül döneminde ise Rhizosolenia imbricata'nın yüksek bolluğa ulaştığı görülmüştür. En yüksek hücre sayısına ulaşan pennat diyatom Asterionellopsis glacialis Şubat ayında, Thalassionema fraunfeldii ise Mart-Nisan döneminde yüksek bollukta gözlemlenmiştir. Nanoplanktik klorofitlerin sonbaharda dominant olduğu, haptofitlerin ve nano-mikroplanktik kriptofitlerin ilkbahar-yaz döneminde konsantrasyon olarak fazla olduğu gözlemlenmiştir. En yoğun olarak rastlanan klorofit türü Pyramimonas spp., haptofit türü Chrysochromulina alifera olduğu görülmüştür. Işık mikroskobuyla en bol görülen kriptofit türünün Teleaulax ya da Rhodomonas cinslerine ait olabileceği düşünülmektedir. Daha az yoğunlukta karşılaşılan kriptofit türleri arasında Storeatula cf. major., Hemiselmis sp. ve Plagioselmis prolonga yer almaktadır. Klorofitlerden Pseudoscourfieldia sp.'nın yeni tür olması muhtemeldir. Heterotrofik diktiyokofitlerden bakteriyle beslenen Pteridomonas danica yıl boyunca gözlemlenmiştir. Detaylı analiz ve biyoteknoloji alanında kullanabilme amacıyla 11 tür izole edilmiştir; diyatomlardan Chaetoceros affinis, Skeletonema grevillei, Leptocylindrus danicus, Nitzschia navis-varingica, Nitzschia closterium, Haslea osteriaria, Diploneis sp., dinoflagellatlardan Heterocapsa pygmaea, Amphidinium carterae, klorofitlerden Nephroselmis pyriformis, haptofitlerden Chrysochromulina alifera'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, nano and microphytoplankton compositions were investigated along Erdemli coast during 2015-2016. New records of phytoplankton species for the Mediterranean Sea were determined. These are Diploneis suborbicularis, Diploneis sp., Delphineis australis, Cocconeis sigillata, Cocconeis peltoides, Amphicocconeis rodriguensis, Amphicocconeis mascarenica, Psammococconeis cf. disculoides, Cocconeis cf. pinnata, Cymatosira belgica, Navicula cf. goersi, Navicula cf. consentanea, Meuniera membranacea, Nitzschia navis-varingica from diatoms and Gyrodinium flagellare from dinoflagellates. New species for the Turkish coasts were Amphora decussata, Amphora cf. immarginata, Bacteriastrum jadranum from diyatoms, Nematodinium sp., Gyrodinium crassum, Levanderina fissa from dinoflagellates, Chrysochromulina alifera, C. lanceolata, C. parkeae, Haptolina cf. ericina, Umbellosphaera irregularis, Umbellosphaera tenuis type III, Umbilicosphaera foliosa, Syracosphaera molischii, Ophiaster formosus, Rhabdosphaera clavigera var stylifera from haptophytes and Pseudoscourfieldia sp. and Micromonas cf. pusilla from chlorophytes. Phytoplankton spring bloom occured on 25 February 2016 (1,6 x 106 cells L-1 ve 50 g carbon L-1). When annual avarage was considered, phtoplankton group reached the highest abundance, was diyatoms with 69% of the community. Among the centric diyatoms, Trieres mobiliensis had the highest abundance in January, Cerataulina pelagica in February-March, Proboscia alata in April-May, Rhizosolenia imbricata in September. Asterionellopsis glacialis was pennate diyatom reached the highest cell number during the year in February, Thalassionema fraunfeldii had the highest cell abundance in March-April. Nanoplanktic chlorophytes dominated in autumn, haptophytes and nano-microplanktic cryptophytes had higher cell concentrations in spring-summer. Chlorophyte and haptophyte species having the highest cell number were Pyramimonas spp. and Chrysochromulina alifera respectively. The most abundant cryptophyte species were observed under the light microscope and identified as Teleaulax or Rhodomonas sp. Other cryptophyte species observed in low abundance were Storeatula cf. major, Hemiselmis sp. ve Plagioselmis prolonga. A chlorophyte, Pseudoscourfieldia sp. is identified possibly as a new species. Heterothrophic dictyochophyte Pteridomonas danica, which prey on bacteria, has been observed throughout the study period. 11 species have been isolated in order to use for detailed analyses and for future biotechnology studies; Chaetoceros affinis, Skeletonema grevillei, Leptocylindrus danicus, Nitzschia navis-varingica, Nitzschia closterium, Haslea osteriaria, Diploneis sp. from diyatoms, Heterocapsa pygmaea, Amphidinium carterae from dinoflagellates and Nephroselmis pyriformis from chlorophytes.