Soya protein lifinden mamül örme kumaşların performans özelliklerinin deneysel araştırılması
Experimental study on performance characteristics of knitted fabrics with soybean protein fiber
- Tez No: 511798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; tekstil teknolojisine uygun, %100 soya protein lifinden Ne24 numara ipliklerden süprem ve pike yapıda örülmüş kumaşların performans özellikleri ve renk haslıkları incelenmiştir. Üretilen mamul kumaşlara ön terbiye işlemleri uygulanmış ve kumaşlar reaktif türde boyarmadde ile boyanmıştır. Mamul kumaşlara, standartlara uygun olarak, seçilmiş renk haslık testleri yapılmıştır. Çalışma sonunda %100 soya lifinden elde edilecek tekstil ürününün renk haslık özelliklerinin pamuklulara benzer şekilde iyi özellikte, yumuşak bir kumaş olduğu, aşınma dayanımı, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği değerleri pamuklu kumaşlara göre iyi değerler elde edildiği, boncuklanma özelliğinin pamuklu kumaşlara göre daha kötü olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, soyanın bir tekstil lifi olarak rahatlıkla kullanılabileceği ortaya konulabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; performance characteristics and color fastnesses of fabrics fabricated in suprem and pique fabric from Ne24 yarns of 100% soybean protein fiber suitable for textile technology were investigated. Pre-finishing processes were applied to the produced fabric and the fabrics were dyed with reactive dyestuff. Selected fabric color fastness tests were carried out according to standards. At the end of the study, the color fastness properties of the textile product to be obtained from 100% soybean fiber are similar to those of cotton fabrics, and it is determined that the softness of fabric, abrasion resistance, explosion resistance, air permeability values are better than cotton fabrics and the pilling property is worse than cotton fabrics. In this study, it can be stated that the soybean can be used as a textile fiber easily.