Parametric design of a semi-trailer chassis
Yarı römork şasisinin parametrik tasarımı
  1. Tez No: 511801
  2. Yazar: ÖZGE FIRTANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma gelişen teknoloji ile birlikte tasarıma esneklik katmayı amaçlayan parametrik tasarımın yarı römork şasisinin tasarımına uygulamasını ele almaktadır. Parametrik tasarım birbirine benzeyen ancak geometrik ölçüleri farklı olan parçaların tasarımının kısa sürede yapılıp, üretime geçilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, yarı römork şasisinin (Bilgisayar Destekli Tasarım) ortamında parametrik olarak çizimi, modellenmesi ve analizi için bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım geliştirmede Catia V5 tasarım yazılımı kullanılmıştır. Catia V5 içine kod yazımında, kullanıcı tanımlı formlarının kullanılabilmesi nedeniyle VBA kullanılarak parametrik tasarım yapılmıştır. Tasarım ortamı, belirlenen kurallar çerçevesinde yarı römork şasisinin bütününü kontrol edebildiğimiz bir yapıdır. Sistemde, şasiyi oluşturan temel parametreler kullanıcı tarafından girilerek, şasi boyutlandırılmakta ve daha sonra yazılım ortamında şasinin çizimi, modellenmesi, statik ve dinamik analizi otomatik olarak yapılabilmektedir. Bu çalışma, tasarımın belli kriterlere uyan standart bir tasarım olmasını sağlayarak, tasarımın revizyonun da daha hızlı ve işlevsel olmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the application of parametric design of a semi-trailer chassis with the purpose of adding flexibility to the design process required by fast evolving transportation technology. Parametric design allows the design of parts that are similar but have different geometric measurements to be made in a short time and to pass the designs onto production quickly. Catia V5 design software was used for software development. In Catia V5, parametric design is done by using VBA because user defined forms can be utilized in code writing. The design environment is a structure in which we can control the whole semi-trailer chassis within the framework of the designer specified rules. In the system, the basic parameters that make up the chassis are entered by the user and the chassis is dimensioned and then the drawing, modelling, static and dynamic analysis of the chassis can be performed automatically in the software environment. This work allowed a standard design that meets certain criteria for design, allowing the revision to be faster and more functional compared to conventional design techniques.