A study on the design and use of a mindfulness-enhanced language teaching mobile tool: Pre-service EFL teachers' perceptions
Bilinçli farkındalıkla zenginleştirilmiş dil öğretimi mobil aracının tasarımı ve kullanımı üzerine bir çalışma: Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin algıları
  1. Tez No: 954449
  2. Yazar: DİCLE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Bilinçli Farkındalıkla Zenginleştirilmiş Dil Öğretimini (MELT) desteklemek amacıyla geliştirilen MELTApp adlı mobil uygulamanın geliştirme süreçlerini sunmakta ve İngilizce öğretmeni adaylarının hem mobil uygulama hem de beraberindeki beş haftalık eğitime ilişkin deneyimlerini araştırmaktadır. Ayrıca, çalışmada eğitimin katılımcıların bilinçli farkındalık düzeyleri üzerinde bir etkisinin olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışmaya toplam 19 katılımcı dahil olmuştur. Nicel veriler, Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği'nin (BBBFÖ) ön-test ve son-test uygulamaları, nitel veriler ise haftalık yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler betimsel ve parametrik olmayan testler, nitel veriler ise Sürekli Karşılaştırma Yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, katılımcıların bilinçli farkındalık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, eğitimi bilgilendirici ve ilgi çekici bulmuşlardır. MELTApp ise hem kişisel hem de mesleki anlamda destek sunan, kullanıcı dostu ve çok yönlü bir araç olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılar MELTApp'in öğretim bağlamlarına etkili bir şekilde entegre edilebileceğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, uygulama tasarımının geliştirilmesine yönelik öneriler de sunmuşlardır. Mevcut alan yazınla ilişkilendirilen bulgular, bilinçli farkındalık ve eğitim teknolojisinin dil öğretimine entegrasyonu açısından çeşitli pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study presents the developmental procedures of a mobile application named MELTApp, designed to support Mindfulness-Enhanced Language Teaching (MELT) and investigates pre-service EFL teachers' experiences regarding the use of the mobile application and the accompanying five-week training. The study also sought to explore whether the training had an impact on the participants' mindfulness levels. A total of 19 participants participated in the study. Quantitative data were gathered through the pre- and post-administration of the Five Facet Mindfulness Questionnaire (FFMQ), and qualitative data were collected through weekly reflective logs and semi-structured interviews. While descriptive and non-parametric tests were used to analyze the quantitative data, the Constant Comparison Method (CCM) was applied to analyze the qualitative data. The results revealed a statistically significant improvement in participants' mindfulness levels after the training. The participants found the training sessions pedagogically informative and engaging. They also viewed MELTApp as a user-friendly and versatile tool that provided both personal and professional support. In particular, participants reported that MELTApp could be effectively integrated into language teaching contexts. Nevertheless, suggestions were made for improving app design. Grounded in existing literature, the findings offer pedagogical implications for integrating mindfulness and educational technology into language teaching.