Rotorlu (ısı tekerlekli) ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarında rotor devir sayısının cihaz verimine etkisinin belirlenmesi
Investigation of the rotor speed impact on the efficiency of rotary heat recovery ventilation devices
- Tez No: 511813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM TOPRAK, PROF. DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, rotorlu ısı geri kazanımlı mekanik havalandırma cihazlarında verimlilik araştırılmıştır. Havalandırma cihazlarının iki ayrı hava hattı (taze hava ve egzoz hattı) arasındaki ısı transferi rotorlu tip ısı değiştirisi ile yapılmıştır. Rotorlu ısı değiştiricisinin hızının, rotorun sıcaklık verimine ve kendi basınç düşümüne etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler ısı geri kazanımlı havalandırma cihazı üretimi yapan bir firmanın cihazlarının termodinamik testlerinin gerçekleştirildiği laboratuvarda yapılmıştır. Rotor tek başına test edilmemiş olup, ticari tip bir havalandırma cihazının içerisinde gerçeğe en yakın haliyle test edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen test sonuçları aynı zamanda literatür araştırmalarından elde edilen sayısal hesaplarla da kontrol edilmiş ve kıyaslanmıştır. NTU metodu kullanılmış ve daha önce yapılan çalışmalarda önerilen farklı algoritmalar kullanılmıştır. Bahsedilen farklı algoritmalar MATLAB kullanılarak çözümlenmiş ve hesaplanmıştır. Bu zamana kadar önerilen verim hesaplamalarının sonuçları ile test sonuçları karşılaştırılmış ve sonrasında bu tez için en yakın sonuçları veren yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal efficiency and pressure drop of the rotary (regenerative) heat exchanger has been investigated in heat recovery mechanical ventilation devices. The heat transfer between the two separate air streams (fresh air and exhaust stream) of the ventilation devices was performed by a rotary heat exchanger. The effect of the rotational speed of the rotary heat exchanger on the thermal efficiency and pressure drop of the ventilation unit have been investigated experimentally. Experiments have been carried out in a laboratory where a company, which manufactures heat recovery ventilation units, performs thermodynamic tests of its products. The rotor has been tested within a commercial ventilation device rather than being tested alone in order to realize the actual conditions. Test results have been also checked and compared with analytical results calculated with respect to the procedures according to the literature research. NTU (number of transfer units) method has been used to calculate the efficiency by using the various relevant algorithms which had been previously proposed by various researchers. MATLAB has been used to calculate those various algorithms. The most appropriate method has been determined by evaluating this comparison as a conclusion.