Rotorlu sargılı asenkron motorlarda yarı iletken kullanarak hızın kontrol edilmesi
Speed control of the slip ring induction motor by using semiconductor
  1. Tez No: 5308
  2. Yazar: İLHAMİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ROTORU SARGILI ASENKRON MOTORLARDA YARIİLETKEN KULLANARAK HIZIN KONTROL EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İlhami ÇOLAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 OZ Rotoru sargılı asenkron motorun hızı, rotor devresine bağlanan dirençle ayarlanabilir. Rotor direncinin ayarlanmasında kullanılan kontaktör ya da sürgülü dirençler, hareketli kısım ve mekanik kontaklar içerdiğinden problemleri fazladır. Ayrıca bu yöntemlerle yapılan hız kontrolünde, hızın değişim hudutları oldukça dardır. Bu çalışmada, rotor direncine parelel olarak bağlan güç transistorunun a = iletim/iletim+kesim oranı değiştirilerek direncin etkin değerijleğiştirilmiştir. Sonuçta, bu yöntemle yapılan hız kontrolünde; rotor hızı sıfır ile tam değeri arasında sürekli ayarlanmış, hareketli kısımlar olmadığı için problemler giderilmiş ve sistemin daha uzun ömürlü olması sağlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SPEED CONTROL OF THE SLIP RING INDUCTION MOTOR BY USING SEMICONDUCTOR (M.Sc. Thesis) İlhami ÇOLAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September ]988 ABSTRACT Speed of the slip ring induction motor can be controlled by using an external resistor in the rotor circuit. When a rheostat with mechanical contacts is used for the external resistor, sorfte problems occur. Furthermore, the speed variation of the rotor is limited to a very small range. In this study, the effective value of the external resistor is set by using a power transistor which is connected in parallel to a fixed external resistor. The effective value of this resistor is controlled by adjusting the average conducting time of the transistor which is defined by, a= t / (t + t..). As a result, in this speed control system, on on ori the speed of the rotor is controlled in a continuous manner between zero and the maximum value. Thus, the mechanical type of problems are avoided and the expected life of the system is increased. m