Soya lifi içeren dokusuz yüzey kumaşların hijyen tekstillerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the usability of nonwoven fabrics containing soybean fiber in hygiene textiles
- Tez No: 511820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, soya ve pamuk lifleri içeren sekiz farklı dokusuz yüzey kumaş elde edilmiştir. Kumaşlar hijyen tekstilinde kullanılan bebek/hasta bezinin dağıtıcı katmanı, ADL (Acquisition-Distribution Layer), olacak şekilde tasarlanmıştır. Numuneler, Air –Trough Bonding (Hava ile tülbent oluşturma ) makinesinde üretilmiştir. Dokusuz yüzeylerde; taşıyıcı lif olarak soya ve pamuk, bağlayıcı lif olarak 6 denye kalınlığında ve 64 mm uzunluğunda iki bileşenli iç/dış formunda Polietilen)/Polyester ve iki bileşenli Polietilen/Modifiye edilmiş Polyester lifleri kullanılmıştır. Soya ve pamuk ayrı ayrı farklı oranlarda polietilen/polyester ile birlikte kullanılmıştır. Numunelere bebek/hasta bezleri için geçerli performans testleri uygulanmıştır. Soya lifi içeren numunelerin ıslak halde daha mukavemetli olduğu görülmüştür. Makinenin eni yönündeki mukavemet sonuçlarında ise en iyi değerler; kuru ve ıslak halde soya/polietilen/ modifiye polyester numunelerinden elde edilmiştir. Sıvı geçiş hızı, ıslatma ve kuruluk değerlerindeki en iyi sonucu Soya/polietilen/polyester numuneleri göstermiştir Çalışma sonuçları, hijyen tekstilinde soya lifinin bebek/hasta bezinde üst yüzeyden emici yüzeye aktarımında performansının üst düzeyde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, eight different nonwoven surfaces containing soy and cotton fibers were. The fabrics are designed to be the dispensing layer of the baby / patient diaper used in hygiene textiles, the ADL (Acquisition-Distribution Layer). The samples are manufactured in Air –Trough Bonding machine. On nonwovens; Polyethylene/Polyester / Biaxially Polyethylene/Modified Polyester fibers in two component inner/outer form with 6 denier thickness and 64 mm length as binder fiber are used as carrier fiber. The performance tests for the baby / patient cloths were applied to the samples. Samples containing soy fiber were found to be more durable in wet condition. The best values for strength results in the machine's width direction; dry and wet soybean / polyethylene / modified polyesters. The best result in liquid transit speed, soaking and dryness values showed soy / polyethylene / polyester samples. The study results showed that the performance of the soya fiber in the hygiene textile is superior in transferring from the upper surface to the absorbent surface in the baby/ patient diaper.