Palladium-catalyzed stereo-selective 1,2-addition reactions of γ,δ-epoxy-α,β-unsaturated esters with organoborons
Γ,δ-epoksi-α,β-doymamış esterlerin organoborlar ile paladyum katalizli stereo seçimli 1,2-katılma tepkimeleri
  1. Tez No: 511824
  2. Yazar: YASEMİN BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kolay bir terkeden gruba sahip allilik bileşiklerin geçiş metal katalizli, SN2- sübstitüsyon tepkimeleri organik kimyada önemli bir reaksiyon çeşididir. Allilik bileşiklerin bir türevi olan vinil epoksitler, epoksit halka gerginliği ve bu halkaya bağlı konjuge C-C çift bağı bulunmasından dolayı sahip oldukları yüksek reaktivite ile sübstitüsyon reaksiyonları için elverişli reaktiflerdir. Bu tür reaktiflerin allilik pozisyonu üzerinden bir sübstitüsyon tepkimesi gerçekleşmesi doğal bileşiklerin sentezinde önemli yapı taşlarından biri olan homoallilik alkollerin sentezine olanak sağlar Organoborlar da nem ve havaya karşı kararlı ve çevre dostu bileşikler olup bu reaksiyonlarda elverişli nükleofiller olabileceği tarafımızdan düşünülmüştür. Bu çalışma kapsamında, γ,δ-epoksi-α,β-doymamış esterlerin organoborlar ile paladyum katalizli stereo seçimli SN2-katilma tepkimeleri araştırılmıştır. Reaksiyon mekanizması Pd-AsPh3 kombinasyonunun yardımı ile π-allilpalladyum kompleksinin oluşumu üzerinden ilerlemektedir. Yöntem, γ-aril-δ-hidroksi-α,β-doymamış ester yapılarının yüksek regio- ve stereo seçimlilikte sentezlenmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Transition metal-catalyzed SN2-type addition reactions of allylic compounds having good leaving groups is a valuable reaction procedure in organic chemistry. Vinyl epoxides, as a derivative of allylic compounds, are suitable reagents for substitution reactions with their high reactivity due to the presence of an epoxide ring tensions and a conjugated C-C double bond attached to this ring. The occurrence of a substitution reaction of such reagents over the allylic position allows synthesis of homoallylated alcohols, one of the key building blocks in the synthesis of natural compounds. Organoborans are stable against moisture and air and environmentally friendly compounds and are thought by us to be suitable nucleophiles in these reactions. Within the context of this research, Pd-catalyzed stereo-selective SN2-addition type arylation reactions of γ,δ-epoxy-α,β-unsaturated esters with organoborons were investigated. The reaction mechanism proceeds through formation of π-allylpalladium complex with the help of Pd-AsPh3 combination. The method has enabled to formation of γ-Aryl-δ-hydroxy-α,β-unsaturated esters with high regio- and stereo- selectivity.