Modern Arap edebiyatında küçürek öykü: Irak, Suudi Arabistan ve Fas örneği
Very short story in the modern arabic literature: Iraq, Saudi Arabia and Morocco examples
- Tez No: 511858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ADALAR SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, resimden sinemaya kadar farklı sanat alanlarında görünür olan minimal yaklaşımın yazın dünyasındaki yeni yansıması olan çok kısa öykünün modern Arap edebiyatındaki doğuşu ve gelişimini incelemektir. Giriş bölümünde küçürek öykünün kuramsal temelleri ve özellikleri üzerine genel saptamalar yapılmaya çalışılmış, Türk ve Batı edebiyatından önemli temsilcileri aktarılmıştır. Ayrıca küçürek öykü türünün diğer yazın türleriyle ilişkisi incelenmiştir. Birinci bölümde küçürek öykünün genel olarak Arap edebiyatındaki görüntüsü aktarılmış ve ilk örneklerinin kimler tarafından ve ne zaman verildiğine dair mevcut kaynaklar dâhilinde tespitlerde bulunulmuştur. İkinci bölümde Irak küçürek öyküsü hakkında biyografik bilgiler verilirken tarihsel sürece de değinilmiş ve bazı küçürek öyküler örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde Suudi Arabistan'da küçürek öykünün doğuşu ve gelişimi incelenmiş ve önde gelen temsilcilerinden küçürek öykü örnekleri aktarılmıştır. Dördüncü bölümde ise Fas'ta küçürek öykünün tarihsel süreci irdelenmiş, önde gelen temsilcileri hakkında biyografik bilgiler verilmiş ve küçürek öykü metinlerinden örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde tezin içeriği hakkında genel saptamalarda bulunulmuş, Ekler bölümündeyse tezde bahsi geçen bazı küçürek öykü koleksiyonlarının kapak resimleri ve yazarların kendi el yazılarından küçürek öykü örnekleri verilerek çalışma görsel malzemelerle zenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to observe the beginning of the very short story in modern Arabic literature and its development. Writing very short stories in Arabic literature, which is a new reflection of the minimal approach, which has been seen in the different fields of art from painting to the cinema and literature, has been researched. In the part of introduction, it has been tried to determine the theoretical bases of the very short story genre and its features and the names of the important representatives in Turkish and The Western literatures have been given. Furthermore, the relationship between the very short story genre and other kinds of literature has been examined. In the first part, the appearance of the very short story in Arabic literature has been illustrated generally and it has been focused on by whom the first samples had been written and when they had been written according to the existing sources. In the second part, the biographies of the Iraqi authors of very short story have been expressed. At the same time, it has been dealt with the historical process and given some samples of very short stories. In the third part, the birth of very short story in Saudi Arabia and its development has been researched. After the biographies of the prominent writers, the samples of the stories were illustrated. In the fourth part, the historical process of very short stories in Morocco has been highlighted and the biographies of the prominent authors have been underlined and some examples of very short stories have been given. In the conclusion, the general determination related to the content has been emphasized. In the appendix part, the study had made richer with the cover pictures of the very short story collections and the samples of handwritings belong to the writers of very short story.