Motorlu araçların revizyonuna ilişkin temel veri kataloglarının bilgisayarda programlanması
Computer programming for the motor vehicles rebuilding and tune-up techinal data
- Tez No: 3364
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
II MOTORLU ARAÇLARIN REVİZYONUNA İLİŞKİN TEMEL VERİ KATALOGLARININ BİLGİSAYARDA PROGRAMLANMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Duran ALTIPARMAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1987 ÖZET Motorlu araçların onarımı ve ayarları için çeşitli bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler genellikle kataloglardan elde edilir. Ayrıca, yapımcı firmalarca hazırlanan kitaplar ve mikrof işler de aynı amaçla kullanılmaktadır. Sağlıklı bir yenileştirme ve bakım-servis işi, bu verilere dayandırılmaktadır. Çeşitli kaynaklardan bilgi arama ve bunları biraraya toplama, oldukça zaman alıcı ve zordur. Oysa günümüzde bilgi depolama ve gerekli bilgiye ulaşım, bilgisayarlarla daha kolay gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile bilgisayarda kütük yapıları kullanılarak bir veri tabanı oluşturmak amaçlanmış, yapılan programda GW-BASIC programlama dili kullanılmıştır. Bu programla çok sayıda ve çeşitli motorlu araçlara ilişkin bilgiler kayıt edilip, istendiğinde alınabilmekte; değişiklik ve ilaveler yapılabilmektedir. Aynı bilgiler istenirse yazıcıya da aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER PROGRAMMING FOR THE MOTOR VEHICLES REBUILDING AND TUNE-UP TECHNICAL DATA ( M.Sc. Thesis ) Duran ALTIPARMAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1987 ABSTRACT The motor vehicle repair and tune-up procedures require a great amount of technical data. These data are generally found in auto repair manuals and handbooks. The manufacturing companies also prepare books and microfishes for their products. A good service and maintenance depend upon these data. In general it is very difficult to collect data from various sources. On the other hand, it is easy' to store and access data, if a data base is prepared in a computer memory. The goal of this thesis is to form a database by using the operations of a compu ter. Computer programs using BASIC language were prepared to write and read data to the database created for this aim. Through the program packages many different technical data for various vehicle brands, can be registered in and taken out from the computer. At the same time these data can be updated and printed out whenever required.