Vedat Türkali'nin Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık romanlarında kadın
Woman in novels of Vedat Turkali, One Day Alone and Blue Darkness
  1. Tez No: 511920
  2. Yazar: FERİT SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DİRLİKYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Vedat Türkali (1919), Türk edebiyatının önemli yazarları arasında yer alır. Sinema alanıyla uğraşsa da İstanbul şiiriyle tanınmış ve romanlarıyla ön plana çıkmıştır. İlk romanı Bir Gün Tek Başına 1974'te yayımlanmıştır. Bu romanıyla toplumsal gerçekçiliği, farklı bir kurguyla yansıtarak büyük bir başarı elde etmiştir. Mavi Karanlık romanı 1983'te yayımlanmıştır. Bu tez, Vedat Türkali'nin bu iki yapıtında; kadının toplumdaki yerini ve kaleme alınış biçimini incelemek amacıyla yazılmıştır. Türkali, Bir Gün Tek Başına romanında“geleneksel”ve“modernleşen”olmak üzere iki kadın çizgisi ortaya koymuştur. Yenileşen kadın olan Günsel'de yer yer geleneksel özelliklerin de olduğu görülür. Bu da henüz feminizmin tam olarak anlaşılmadığını ve yerleşmediğini gösterir. Ancak 1960'ların sonlarına doğru ikinci dalga feminizm ortaya çıkar. Türkali, 1983 yılında yayımladığı Mavi Karanlık kitabında Günsel karakterine karşılık olarak Nergis'i yaratır ve onu daha güçlü bir kadın olarak okuyucu karşısına çıkarır. Bir Gün Tek Başına romanında iki kadınla ilişki yaşayan erkek varken Mavi Karanlık romanında iki erkekle ilişki yaşayan kadını görürüz. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde romanın ele alındığı feminist yaklaşıma ilişkin bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkali'nin yaşamı ve sanat hayatı ile ilgili bilgiler sunulmuş olup, bunların eserleri üzerindeki yansımaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Bir Gün Tek Başına romanında cinsellik, aldatma ve kadın farklılıkları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Mavi Karanlık romanında ele alınan“tarihsel süreç içerisinde kadın değişimi”konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vedat Turkali (1919), is one of the important authors in Turkish Literature. Even though he is dealing with cinema, he is known by his Istanbul poem and took place in Turkish Literature by his novels. His first novel, One Day Alone, is published in 1974. He had a great success by this novel by unveiling social reality by different perspective and editing. His other novel, Blue Darkness, is published in 1983. This study is written to research the place of woman in society in these two novels of Vedat Turkali and manner of writing. Turkali has presented two woman lines,“traditional”and“modernized”, in his novel One Day Alone. It is seen that Gunsel, becoming modernized woman, has also some traditional features time by time. And this shows us that feminism is not understood exactly and settled down yet. Buy by end of 1960's, secondary wave of feminism is arisen. Turkali creates Nergis against to Gunsel character in his book Blue Darkness published in 1983 and presents her to the readers as stronger woman. As there is a man having relation with two women in novel One Day Alone, we will see a woman having relation with two men in novel Blue Darkness. This study has for chapters and in first chapter is including information regarding to feminist approaches mentioned in the novel. In second chapter of the study, you can find some information about life and art life of Turkali and reflections and influences on his works and books. In Third Chapter, sexuality, cheating and women discrepancies in One Day Alone are discoursed. And in Forth Chapter,“changes in woman in historical process”discussed in Blue Darkness is mentioned and emphasized.