Medya çalışanlarının sosyo-ekonomik, iş tatmini, sendikalılaşamama sorunu bağlamında İstanbul'da çalışan polis-adliye-ring muhabirleri üzerine bir çalışma
A study on the problematic of media workers and crime, police, ring reporters working in Istanbul in the context of socioeconomic, job satisfaction
- Tez No: 511919
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'de 2017 yılı itibariyle 180 üniversite vardır. Bunlardan 112'si devlet üniversitesidir. Devlet üniversitelerinde 42 iletişim fakültesi vardır. 68 vakıf üniversitesinde ise 22 iletişim fakültesi bulunmaktadır. Devlet üniversitesi, yönetim olarak herhangi bir vakıf veya özel kurumla bağlantısı bulunmayan, bütçesi devlet tarafından karşılanan üniversite tipidir. 2008 yılında yeni üniversitelerin kurulması kanunuyla Türkiye'nin her ilinde en az bir devlet üniversitesi bulunmaktadır. Her yıl bu iletişim fakültelerinden mezun olan olan öğrencilerin bir kısmı medya sektöründe bir basın kuruluşunda gazeteci olmak için uğraşmaktadır. Gazeteci adaylarının çok azı bir medya kurumunda istihdam edilmektedir. Geriye kalan mezunların kimisi işsizler kervanına katılırken kimisi de kendi alanının dışında bir işte çalışmak zorunda kalmaktadır. Burada, iletişim ve habercilikle ilgili kavramsal çerçeveye yer verildikten sonra gazetecilik tarihine kısaca değinilecektir. Ardından Türkiye'de iletişim fakültelerinin sayısı, her yıl verdikleri mezun sayısı ve gazeteci adaylarının sektörde istihdam sorunu üzerinde durulacaktır. Sanayi kapitalizminin gelişimiyle birlikte işçi hakları gündeme gelmiş, buna ilişkin yapılan çalışmalar sonucunda işçi ile işveren haklarını karşılıklı düzenleyen iş sözleşmeleri düzenleyen yasalar çıkarılmıştır. Bu nedenle işçi haklarını korumak amaçlı kurulan sendikalar da gazetecilerin fikir işçileri sayılmaları nedeniyle basın mensupları da da çeşitli dönemlerde sendikalara üye olarak örgütlenmeye gitmişleridir. Bu bağlamda Türkiye'de sendikal hareketlere değinilecek, daha sonra sendikaların nasıl işlevsiz hala getirildiğine yer verilecektir. Şu anda Anadolu Ajansı çalışanları Medya-İş basın sendikasına üye olabilmektedir. Özel sektörde çalışan çoğu basın mensubu ise işten atılma korkusu nedeniyle sendika üyesi olamamaktadır. Dolayısıyla çalışmada basın mensuplarının sendikalaşamama sorunu da ele alınacaktır. Ardından 5953 Sayılı Basın İş Kanunu üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda, İstanbul'da gazetecilik mesleğini icra eden (kadın-erkek) adliye, emniyet, bölgeci –ring muhabirlerin ekonomik, sendikalaşma sorunları, iş yaşamında çalışma şartları, iş tatmini, gazetecilerin yasal hak ve sorumlulukları ve buna ilişkin sorunlara odaklanarak seçilen örneklem üzerinden anket ve mülakat yapılmıştır. Literatür taramasının da yapıldığı araştırmada konuya ilişkin elde edilen veriler ışığında gazetecilerin hem sorunları tespit edildi hem de bu sorunların çözümüne bir katkı sağlamayı amaçlaması bakımından bu çalışma önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As of 2017 there are 180 universities in Turkey. 112 of these are state universities. State universities have 42 Faculties of Communication. There are 22 Faculties of Communication at 68 private universities. State university is a type of university that is funded by the governmental budgetary and has no connection with any foundation or private institution in terms of administrational. Following the 2008 legislation of founding new state universities there is at least one state University in each city of Turkey now. Some of the students who graduate from these Faculties of Communication every year try to become a journalist in a media organization in the media sector. Few journalist candidates are employed in a media agency. Some of the other graduates are join the unemployed, while others have to work in jobs unrelated to their own field. Here the history of journalism will be briefly stated after the conceptual framework of communication and journalism is included. Then the number of Faculties of Communication in Turkey, the number of graduates they produce each academic year and the issue of employment of journalist candidates in the sector. With the development of industrial capitalism workers' rights have included in the agenda, and as a result of these studies legislations about labour contracts mutually regulating rights of both employers and employees have been enacted. As the unions having been established with the aim of protecting workers' rights regard journalists as white-collar workers, the members of press have been also organised through joining the unions in particular periods. In this context the trade union movement will be addressed, and then how these unions have VI been made non-functional will be touched upon. At present Anadolu Agency employees can become members of Media-İş press union. On the other hand most of the press members working in private sector cannot be members of the union for the fear of being fired. Therefore, the issue of the press members' not being able to unionize will be discussed in the study, as well. Then the presswork law no.5953 will be emphasized. In this context, a questionnaire and survey was conducted on the selected sample by focusing on the crime, police, ring, and regionalist reporters' (male and female) economic and unionization problems, working conditions in their work life, job satisfaction, and journalists' legal rights, responsibilities and problems related to these. The research in the context of which a literature review has been prepared the problems of journalists have been determined in the light of data obtained in relation to this issue. This study is also of vital importance, as it aims to contribute to the solutions of aforementioned problems.